Proč se hladina kolagenu v těle s věkem snižuje?

od

Stojíte u zrcadla a ptáte se sami sebe, kdy se to stalo? Kdy která vráska vznikla a proč vlastně? Stárnutí je nevyhnutelné. Biologické vlastnosti našeho těla se mění. Jedním z indikátorů stárnutí je hladina kolagenu, která postupně klesá.  Tento problém ovšem je možné zmírnit a stárnutí pleti tak zpomalit.

Kolagen, pleť a vrásky – jaké jsou souvislosti?

V Collamedic se na přínos a vlastnosti kolagenu díváme ze všech stran. Možná už jste četli jeden ze starších článků, a proto pro vás klesající hladina kolagenu není žádnou novinkou. Hladina kolagenu klesá zhruba od 20. roku našeho života. Je to hlavní důvod, proč pevná a mladá kůže svou sílu začne pomalu ztrácet a vrásky na sebe nenechají dlouho čekat. Stejně jako povislé kontury obličeje a povadlá oční víčka.

Proč ale kolagen ubývá? A co se skutečně děje v našem těle, že pleť reaguje vznikem vrásek a zvýšenou křehkostí?

Na co je kolagen a jaké jsou jeho výhody?

Kolagen je typ proteinu, který naše tělo přirozeně produkuje, aby vytvořilo a opravilo „konstrukční“ části našeho těla, jako jsou kosti, chrupavky, kůže, vazy a další pojivové tkáně. Je to to, co poskytuje pružnost kůži, kloubním chrupavkám a tvoří stěny tepen a cév.

Kolagen je jedním z nejdůležitějších stavebních prvků našeho těla, a proto výsledek poklesu produkce kolagenu tak patrný.

Kolagenní proteiny se skládají z aminokyselin. Při tvorbě (syntéze) kolagenu si naše tělo vezme potřebné aminokyseliny a vytvoří kolagen tak, že aminokyseliny na sebe naváže. Vznikne tak „lano ze tří vláken“ (fibrily s trojitou šroubovicí). Tato „lana“ se pak vzájemně spojují a tvoří pojivové tkáně. Zpevňují měkké struktury.

Bez dostatečného množství kolagenu může naše tělo stále fungovat. Ale to malé množství kolagenu, které si tělo ještě samo zajistí, začne odvádět do nejdůležitějších částí našeho těla. Zaopatří pouze životně důležité vnitřní orgány. To znamená, že naše kůže, chrupavky a další „méně důležité“ pojivové tkáně přijdou zkrátka.

Čím méně kolagenu máme, tím déle může trvat, než se zotavíme po zranění, operaci nebo tréninku. A tím snadněji se u nás vyvinou různá kloubní onemocnění jako je artritida.

Proč hladina kolagenu v pleti s věkem klesá?

Když nebudeme brát v potaz životní styl, zdravotní stav ani jiné další aspekty, tak je naprosto přirozené, že po 20. narozeninách naše tělo vyprodukuje každý rok asi o 1 % méně kolagenu. Síť kolagenních vláken v kůži řídne a vlákna se uvolní, protože v menším počtu mají menší sílu.

Důvody, proč tělo v produkci kolagenu s věkem leniví, jsou různé. Svou roli hraje DNA, oxidační stres a už zmíněný životní styl každého z nás. Zásobu kolagenu mnohem rychleji ukrajuje konzumace alkoholu, kouření, přílišné opalování, nezdravé ovzduší v rušných městech a samozřejmě nemoci.

Ať jde o vlivy vnitřní nebo vnější, produkce kolagenu klesá přímou úměrou k věku. Je dobré některé vlivy rozebrat podrobněji, protože je možné se jim jednoduše vyhnout.

4 vnější faktory, které ovlivňují produkci kolagenu

Je důležité si uvědomit, že i když se produkce kolagenu snižuje u každého, můžeme tento jev neúmyslně ještě víc zrychlit.

1. Glykace – stárnutí pleti z příliš mnoho cukru

Strava je ve vztahu k produkci kolagenu velmi důležitá. Zdravý životní styl je základním kamenem a prevencí řady onemocnění. Konzumace příliš velkého množství rafinovaných cukrů je přímou překážkou pro vlastní tvorbu kolagenu.

Potraviny s rafinovanými cukry (bílé pečivo, sladké nápoje, cukrovinky atd.), obvykle obsahují fruktózu, glukózu nebo jejich deriváty, které mohou vést ke glykaci.

Co je glykace? Dochází k poškození proteinu. Naváže se na něj molekula cukru a vznikne nová molekula, které je tuhá a nepružná – tzv. produkt prokročilé glykace (AGE). Hladina těchto prvků většinou zajímá lékaře. Je to ukazatel zdraví, protože molekuly AGE poškozují jiné zdravé buňky. Kolagenové proteiny napadené cukrem ztrácí funkci zajištění pružnosti, pleť strádá a vznikají vrásky.

Další riziko je, že vlivem přemíry cukru nebude produkce kolagenu stabilní. Protože kolagen, který vzniká „za asistence“ cukru, je oslabený a pružnost tkáním nezajistí dostatečně.

2. Stárnutí pleti, vznik vrásek, tabák a kouření

Kouření a užívání tabáku je jedním z nejškodlivějších vnějších faktorů, které mohou ovlivnit produkci kolagenu, zejména kolagenu v naší kůži.

Na první pohled je možné poznat kuřáka podle úst – kůže kolem rtů. Ta totiž přichází do přímého kontaktu s kouřem a stárne zbytečně velmi rychle.

Kouření může omezit nebo snížit průtok krve a stáhnout krevní cévy. Nedostatečně zásobené tkáně produkují kolagenu méně a o ten stávající se dostatečně nestarají. Kolagen chřadne a ztrácí svou funkci.

3. Opalování a vliv UV záření na stárnutí pleti

UV paprsky slunečního záření poškozují produkci kolagenu v kůži různými způsoby – například poškozením DNA. Vystavení kůže UV záření může podpořit vznik volných radikálů a následné poškození molekul kolagenu. Jedním ze způsobů, jak bojovat s volnými radikály, je příjem antioxidantů – např. vitamín C, E, betakaroten a selen.

Antioxidanty je možné přijímat např. z těchto potravin:

  • tmavá listová zelenina,
  • bobulové ovoce,
  • luštěniny,
  • jablka,
  • artyčoky,
  • ořechy a semena.

4. Stárnutí pleti a stres

Stres může mít obrovský dopad nejen na naše duševní, ale i fyzické zdraví. Produkce kolagenu a stres spolu úzce souvisí. Stres mění hladinu hormonů a zvyšuje množství kortizolu v těle – což negativně ovlivňuje produkci kolagenu.

Víte, že…

Věděli jste, že kolagen tvoří 30 % buněk vašeho těla?

Nejlepší kolagen na pleť – jak přirozeně zvýšit produkci a hladinu kolagenu v těle?

Existuje mnoho způsobů, jak ovlivnit naši přirozenou produkci kolagenu. U některých pracuje naše genetika proti nám a nižší hladinu kolagenu jsme dostali už do vínku. Ale určitě není na místě se jen tak vzdát.

Produkci kolagenu v těle můžeme obnovit a zvýšit. Nejjednodušší je, zařadit kolagen do jídelníčku. Pokud nejste vegani, pak je ideální volbou hydrolyzovaný mořský kolagen. Ten je svou strukturou velmi podobný lidskému kolagenu a vstřebává se až 1,5 krát lépe, než kolagen z jiných zdrojů. Lidské tělo ho efektivně vstřebá a upotřebí v měkkých tkáních – tedy v kůži (typ kolagenu I a II).

Pokud máte dietní omezení typu vegan nebo vegetarián, tak se soustřeďte na potraviny, které produkci kolagenu v těle podporují – potraviny s vysokým obsahem vitamínu C nebo doplňky stravy.

Collamedic nápoj je jedním z nejlepších kolagenových produktů na současném trhu. Setkat se s ním můžete i kosmetických salonech, protože je důležitým pilířem kvalitní kosmetické péče.

Collamedic je hydrolyzovaný kolagenový prášek – kolagenový peptidový protein. Na rozdíl od kolagenových proteinů, které vaše tělo již produkuje, tyto kolagenové peptidy procházejí procesem, který je rozkládá na menší kousky. Tyto malé částice jsou pro tělo stravitelnější a snadno využitelné. Tělo tak dostane vše pro regeneraci stávajících kolagenních vláken a tvorbu nové kolagenní sítě.

Stárnutí nezastavíme, ale zpomalit ho umíme.

Zkušenost zákaznice Lenky Králové:

"Užívám třetí týden, pleť je pevnější a vypnutější, malé vrásky mizí a i hlubší vrásky se mi zdají jemnější. Úplně nejdříve jsem zaznamenala účinek na nehtech a vlasech, jsou pevnější. Budu objednávat další balení. Za mě účinné 🙂😉"

Collamedic akční sada kolagen drink s dárkem