Úbytek a nedostatek kolagenu

od

Co je kolagen?

Kolagen je vlákno. Měkké, pružné, ohebné, ale překvapivě silné. Umožňuje svalu vynaložit sílu, stejně jako rtům a očím se smát bez toho bez toho, aby docházelo ke vzniku vrásek. Některé typy kolagenových vláken, jsou silnější než ocel.  Kolagenní vlákno o průměru 1 mm2 udrží až 50 kg.

Kolagen je tvořen molekulami – aminokyselinami jako glycin, prolin, hydroxyprolin a hydroxylysin. Poslední dvě vznikají díky přítomnosti kyseliny askorbové v těle – tedy díky vitamínu C.

Molekuly jsou v určitých počtech (poly) poskládány do tenkých řetězců. Tyto polypeptidové řetězce se po třech kusech stáčí do šroubovice. Proto se můžete v textech setkat s výrazem „kolagenní peptidy“ nebo „peptidy kolagenu“.

Tato “základní stočená nit“ se odborně nazývá helisa, triplehelix nebo-li tropokolagen (tropocollagen). Je to výchozí jednotka kolagenu, dlouhá přibližně 256 nm (=0,256 μm).

Tropokolagen je nejdiskutovanějším bodem v celé problematice kolagenu. Abychom mohli kolagen efektivně vstřebat, musíme přijímat jen takový druh, který má nám vlastní podobu (hydrolyzovaný mořský kolagen). Kolagen se jedině tak správně zabydlí na místech, kde začne plnit svou funkci. Ostatní formy kolagenu nejsou tělem přijaty v dostatečné míře a dochází k jejich vyloučení.

Svazek určitého počtu helis tvoří kolagenní molekulu. A svazek těchto kolagenních molekul je již „hmatatelnější“ kolagenní vláknoSvazky kolagenních vláken působní jako nosné konstrukce, které u sebe sdružují buňky a zabezpečují tak pružnost a pevnost kůže. V tkáni mohou být vlákna uspořádána do řídkých sítí (pleť) nebo do svazků (šlachy).

O kolagenu můžeme přemýšlet jako o hmotě, která drží naše tělo pohromadě. Je to důvod, proč se naše kůže bez potíží přizpůsobuje našemu pohybu. Je pružná, ale pevná zároveň. Kolagen, jako nejhojnější protein lidského těla, se dále nachází i v kostech, svalstvu a šlachách. Svým způsobem tvoří lešení, které zajišťuje pevnost a strukturu celého těla.

Kolagen a lidské tělo

Od narození si naše tělo kolagen vytváří samo (endogenní kolagen). Ve věku kolem 20let si tak sami vytvoříme 2000 – 5000 mg kolagenu denně. Čím jsme starší, tím je vlastní tvorba kolagenu pomalejší až se zastaví úplně. Pro udržení pružné hladké pokožky bez vrásek je vhodné kolagen začít přijímat ve zvýšené dávce – jako doplněk stravy (exogenní kolagen).

Ideální je konzumovat alespoň obdobné množství (tedy 5000 mg kolagenu a více), abychom stárnutí pleti zpomalili.

Skladba kůže a kolagen

Kůže je složena ze tří vrstev:

  • Pokožka (epidermis)
  • Škára (dermis, corium)
  • Podkoží (hypodermis)

Právě v dermis je hustá síť kolagenních vláken. Jsou zde ale také lůžka vlasů, která ovlivňují celkovou pevnost a vzhled vlasu. Kolagen pomáhá vytvářet vláknitou síť buněk. Tato síť obsahuje i buňky- fibroblasty, na kterých mohou růst buňky nové a dochází tak regeneraci a osvěžení stavu pleti, vlasů a nehtů.

Kolagen a struktura kůže

Vedle kolagenu se v dermis vyskytují i elastická vlákna a kyselina hyaluronová. Samostatné užívání kolagenu bude mít pozitivní účinky, ale nejhodnotnější přínosy plynou z konzumace doplňku stravy, který obsahuje synergickou formulaci kolagenu a kyseliny hyaluronové.

Vrásky, kolagen a menopauza

Ženy prožívají dramatické snížení tvorby vlastního kolagenu po menopauze. V této době pokožka pomalu ztrácí celistvost a svěžest. Ve věku 60 let je značný pokles produkce kolagenu sice přirozený, ale stále ovlivnitelný. Nedostatek kolagenu se také kromě pleti odráží například na kloubní chrupavce. 

▶ 7 ukazatelů, že trpíte na nedostatek kolagenu – příznaky, důvody a napravení

Žena před a po stárnutí pleti, vrásky

Co způsobuje nedostatek kolagenu v pleti?

Pokud vnímáte svou pleť jako bez energie, vlasy bez lesku, případně se vám pravidelně lámou či štěpí nehty, znamená to, že vaše tělo má nedostatek kolagenu.

Je více příčin, které urychlují snižování hladiny kolagenu v těle

  • Vysoká konzumace cukru– zrychlený proces glykace, kdy se škodlivé krevní cukry připojují k dermálním bílkovinám kolagenu a elastinu a snižují tak jejich funkčnost. Pleť ochabuje.
  • Kouření– chemické látky obsažené v kouři z cigaret poškozují jak kolagen, tak elastin v kůži. Nikotin zužuje krevní cévy ve vnějších vrstvách kůže. To snižuje zdraví pokožky tím, že se jí nedostávají živiny a kyslík v potřebném množství. Pleť je mdlá až našedlá.
  • Pobyt na slunci– ultrafialové záření oslabuje a ničí kolagenová vlákna v pleti, pokud pokožka není chráněna kosmetickými přípravky na opalování. Takto poškozený kolagen v dermis nefunguje správně a vznikají vrásky.
  • Proces stárnutízpůsobuje, že zásoba kolagenu se v průběhu života přirozeně vyčerpává. Neexistuje žádný způsob, jak tomu zabránit, proces lze pouze zpomalit.
Úbytek kolagenu mladá a stárnoucí kůže

Vyhýbání se tabáku, nadměrnému slunečnímu záření a dodržování zdravého životního stylu může pomoci chránit kolagen a tím snížit viditelné stárnutí pleti, udržet pokožku, kosti, svaly a klouby zdravější.

Tělu vlastní kolagen má řadu důležitých funkcí. Jeho rozklad a vyčerpání jsou spojeny s množstvím zdravotních problémů. Námořníci, kteří neměli dostatek vitamínu C, který je pro vlastní tvorbu kolagenu nutný, umírali na nemoc zvanou kurděje – jejich tělu se začala drolit a vysychat stavební látka – kolagen.

Kolagen: dermokosmetika, kosmeceutika, nutrikosmetika, nutraceutika

Ze živočišných zdrojů vyrobený kolagen má široké uplatnění v lékařství, ale i v kosmetice, která je často nazývána dermokosmetika či kosmeceutika. Od takové kosmetiky můžete očekávat o úroveň vyšší účinky na pleť než od běžných drogistických produktů. Výživové doplňky, které se zaměřují zejména na krásu, lze hledat pod názvy nutrikosmetika, nutraceutika.