Jak na pigmentové skvrny na obličeji? A jak pomůže kolagen proti pigmentaci?

od

Pigmentové skvrny jsou známkou stárnutí a nevhodné péče o pleť. Nic, co by ženy chtěly. Opálená pokožka je sice sexy a snad i vyvolává dojem mládí a nižší váhy, ale následky jsou příliš velká daň.  A zesvětlování pigmentových skvrn je běh na dlouhou trať. Kolagen pomáhá s obnovou buněk a intenzivní regenerací hlubokých vrstev pokožky.

Jak vznikají pigmentové skvrny?

Kožní pigment s názvem melanin má na starosti barvu naší pokožky. Tento pigment je tvořen kožními buňkami zvanými melanocyty. Chrání pokožku před škodlivým UV zářením. Ale při jeho nadprodukci vznikají pigmentové skvrny. Někdy se jim říká i stařecké nebo jaterní. Ovšem věk tady tak úplně roli nehraje. Pokud je vám nad 50, můžete začít pozorovat skvrnky v dekoltu, na pažích, na ramenou, zádech a hlavně na obličeji. Je to reakce kůže na nadměrné vystavování slunci. Ale tyto skvrny mohou pozorovat i mladší ročníky, které holdují intenzivnímu opalování a třeba soláriu.

Typy pigmentových skvrn

Pigmentové skvrny dělíme podle původu. Velkou roli při jejich vzniku hraje i genetika. Nejčastějšími druhy pigmentových skvrn:

 • skvrny od slunce a častého opalování (následek UV záření),
 • skvrny vzniklé z důvodu hormonálních změn (melasma),
 • skvrny např. po akné nebo jiných zánětlivých rankách,
 • skvrny, které vznikly jako následek užívání určitých léků,
 • stařecké skvrny, někdy zvané i jaterní,
 • skvrny jako reakce na chemické složení (kosmetika, parfém).

Kde se tvoří pigmentové skvrny nejčastěji

Jak už víme, nejčastějším důvodem pro vznik pigmentových skvrn je slunce. Z toho přímo vyplývá, kde jsou fleky nejčastěji:

 • obličej – nos, tváře. Je vhodné nosit klobouky a brýle. A samozřejmě ochranný krém. Právě tvář vystavujeme slunci nejvíce a nejčastěji se přitom skvrny tvoří na nejjemnější kůži obličeje, například pod očima, na tvářích, ale také na čele, případně na nose
 • dekolt – opomíjená, ale slunci v tílku intenzivně vystavovaná část těla.
 • krk, ramena – pravděpodobně není člověk, který by v létě neměl rudá ramena – alespoň jednou v životě. Někdy je to otázka pár minut a večer jsou ramínka halenky evidentní. Ale to už pigmentové skvrny na rukou a nohou jsou také časté
 • ruce – ruku nahoru, kdo si maže hřbety rukou? Přitom je v těchto místech velmi jemná kůže a nemá dostatek mazových žlázek pro vlastní, i když ne dostatečnou, ochranu. Ruce vystavujeme slunci stále – projeví se zde i skvrny stařecké.
 • melasma jako důsledek hormonálních změn se může vyskytovat na tvářích – tzv. motýl, čele ale také na břiše.

Jak se zbavit pigmentových skvrn

Pigmentové skvrny vypadají všechny stejně – jemně až tmavě hnědé flíčky až skvrny. V boji proti nim je nutné zaměřit se na:

 • deskvamaci (olupovaní zbarvených kožních buněk – peeling),
 • posílení pleti (kolagen),
 • intenzivní regeneraci (hydratace, kyselina hyaluronová) a
 • následnou přísnou ochranu pleti před spouštěči (slunce, léky).

   Jak působí kolagen proti pigmentovým skvrnám?

   Jak už bylo zmíněno, kolagen je tělu vlastní bílkovina. Něco, co si naše tělo samo tvoří v dostatečné míře, ale pouze do určitého věku. Po 25. roce života se snižuje tvorba vlastního kolagenu o 1,5 % za rok a po 40. narozeninách se už netvoří vůbec.

   Jednou z cest, jak se vyvarovat pigmentovým skvrnám, je zvýšení hladiny kolagenu v těle a posílení obranyschopnosti pleti.  Kolagen má prokazatelně omlazující účinky. Podpora kolagenních vláken přináší vyhlazení jemných vrásek, zpevnění pleti a zlepšení hydratace pleti. Pleť se zdravým hydrolipidovým filmem je vůči vnějším škodlivým vlivům odolnější. Neznamená to ale, že není nutné se natírat opalovacími přípravky.

   Právě intenzivní hydratace pokožky je ale důležitá celoročně. V létě to ale platí rovnou dvojnásob. Stejně tak, jako během letních dnů vypijeme daleko více tekutin, je i naše pokožka pod ostrým sluncem daleko žíznivější. V létě je hydratace pro zdravou pokožku absolutně zásadní už proto, že jakkoliv narušená a šupinatá pleť je k pigmentovým skvrnám mnohem náchylnější. Její obranyschopnost je narušená a zeslabená místa jsou na sluneční svit citlivá. Melanocyty jsou vyzvány k produkci melaninu – ale intenzivněji, než by měly a pigmentová skvrna je na světě.

   Vedle kolagenu pokožku intenzivně hydratuje kyselina hyaluronová. Při používání v kosmetice nemá kyselina hyaluronová takový efekt jako pokud ji přijímáte v dostatečném množství ve formě doplňků stravy.

   Na zdravé a pečlivě chráněné pokožce se pigmentové skvrny objeví méně často, nebo skoro vůbec. Důležité je vědět i to, že skvrny se mohou začít tvořit podstatně dřív, než se stanou viditelnými. Ale tím, jak se pokožka v pravidelných 30denní cyklech olupuje, tak zbarvená melaninová skvrna stejně vyjde napovrch. Dopad sluníčkové dovolené na pleť tedy můžeme zjistit i pár týdnů po vybalení kufrů.

   Jak na pigmentové skvrny – babské rady

   Základní informací je, že pigmentové skvrny se musí bělit mimo letní sezónu. Principem je totiž odstranění starší zbarvené kůže a hluboká regenerace. Intenzivní hloubkové bělení by mělo být vždy v rukou odborníka – klinika estetické medicíny nebo zkušené kosmetičky.

   Co se domácích postupů týká, je vhodné na podzim začít s pravidelným peelingem (krémy s jemnými zrníčky, ale i kuchyňská sůl nebo sedlina z turecké kávy postačí). Po peelingu je nutná výživa a hydratace tělovým mlékem, které obsahuje přírodní oleje, hydratační a vyživující látky. Ideální je používat krémy na pigmentové skvrny.

   Bělení citronem nebo octem může napáchat více škody, než užitku. Ovšem ovocné AHA kyseliny v rukou odborníků mohou přinést kýžený rozjasňující efekt na pokožce. Takový postup lze použít i na jaterní skvrny na nohou, pažích a v dekoltu.

   Collamedic kolagen a pigmentové skvrny

   Collamedic je 100% přírodní hydrolyzovaný mořský kolagen. Je snadno vstřebatelný skrze trávící soustavu, krevní oběh až do hlubokých vrstev kůže, kde působí jako regenerátor a životabudič. Vybavuje kůži tak, že se začne chovat opět jako v mládí. Zvýší se počet kolagenních vláken a okem viditelným efektem je vyhlazení vrásek a zpevnění kontur obličeje. Intenzivní regenerace vede k zesvětlení pigmentových skvrn. Kolagen neposiluje pouze pleť , ale zmírňuje vypadávání vlasůbrání lámavosti nehtů

   Collamedic akční sada s kolagenem a kyselinou hyaluronovou