Jak zmírnit akné díky vitamínu C a kolagenu

od

Akné je jednou z nejčastějších kožních poruch na světě. Vitamín C, silný antioxidant, je známý tím, že bojuje proti poškození kožních buněk volnými radikály a může pomoci při léčbě akné. Současné kosmetické produkty s vitamínem C mohou zlepšit hyperpigmentaci a snížit zánět – projev akné.

Kolagen a akné

Kolagen je jednou ze základních stavebních složek kůže. Při nedostatku kolagenu se kůže projevuje záněty, prasklinkami, vráskami a šupinkami. Všichni jsme slyšeli o námořnících a kurdějích. Měli nedostatek vitamínu C, jejich těla netvořila potřebné množství kolagenu. Bez kolagenu kůže svou funkci ochranné bariéry plní mnohem hůře. Stejně tak se špatně hojí a nemá schopnost regenerovat a hojit zánětlivá ložiska – čímž se dostáváme i k akné.

Kolagen tedy nemá přímý vliv na léčbu akné, ale jeho správná hladina pomáhá kůži s tímto onemocněním bojovat. Vedlejším pozitivním efektem kolagenu je i zmírnění již vzniklých jizev po akné. Stejně tak glycin – kolagenová aminokyselina může chránit tkáně před zánětlivými stavy.

Vitamín C a léčba akné – silný antioxidant

Vitamín C známe jako kyselinu askorbovou, co je ve vodě rozpustný vitamín. Vitamín C je zásadní pro lidské zdraví a pozitivní efekt má i na pleť. Sami si ho netvoříme, je proto nutné ho tělu dodávat.

Vitamín C je silný antioxidant, který pomáhá bojovat s volnými radikály. To jsou sloučeniny, které mají škodlivé účinky na buňky našeho těla.

Mimo to vitamín C podporuje tělo v tvorbě kolagenu, omezuje tvorbu pigmentových skvrn, zesvětluje jizvy po akné a zlepšuje stav zanícených pupínků.

Jak pomáhá vitamín C proti akné?

Pokožka je běžně ovlivněna volnými radikály, protože je vystavena vnějšímu okolí jako ultrafialové paprsky a znečištění ovzduší. My sami – vnitřně – pleť ovlivňujeme stresem, stravou, kouřením nebo alkoholem.

Pokožka – tedy její horní vrstva epidermis, která je oku viditelná, obsahuje vysoké množství vitamínu C. Ten působí jako vnější ochranný štít. Svou roli hraje i při hojení a zrodu nových kožních buněk. Akné je vysoce zánětlivý stav, který bývá nevhodným způsobem života ještě zhoršen. Vitamín C pak může hrát velkou roli v tom, jak vážný průběh bude akné mít.

Akné je kožní onemocnění způsobené zablokováním pórů. Vede k zarudnutí, otoku a někdy i pustulám, což jsou zanícené hrbolky, které obsahují hnis. Vedle nehezkých pupínků mohou po akné vznikat i pozánětlivé jizvy.

Jak urychlit hojení akné

I když výzkumy vyloženě nespojují vitamín C ve formě doplňku stravy se zlepšením akné, je stále důležité mít ho ve stravě dostatek pro podporu syntézy kolagenu. Kolagen totiž podporuje hojení ran a předchází vzniku atrofických jizev.

Nutrikosmetická kúra, která spojuje silný mořský kolagen s vitamínem C je pro aknózní pleť efektivní pomocí.

 

Céčko v kosmetice i jako doplněk stravy

I když výzkumy vyloženě nespojují vitamín C ve formě doplňku stravy se zlepšením akné, je stále důležité mít ho ve stravě dostatek pro podporu syntézy kolagenu. Kolagen totiž podporuje hojení ran a předchází vzniku atrofických jizev.

Kvalitní doplněk stravy obsahující vitamín C s postupným uvolňováním může pleti pomoci s regenerací, tvorbou nových kožních buněk a může mít i zmírňující efekt na zánětlivé procesy akné. Pleť se umí nemoci lépe bránit. Vedle známých efektů vnitřního užívání vitamínu C studie dokazují, že vitamín C obsažený v kosmetice, aplikovaný lokálně, s hojením také prokazatelně pomáhá.

Collamedic kolagen Vitamín C

Protizánětlivá vlastnost vitamínu C a efekt na akné

Vitamín C může snížit zánět související s akné. V příběhu akné ovšem není možné opomenout zapeklitou genetiku, věk a hormonální rovnováhu těla. Navíc mohou akné vyvolat i některé běžné kožní bakterie (Cutibacterium acnes).

Jak se protizánětlivost vitamínu C projevuje? Snižuje zarudnutí a otoky. Potlačuje množení bakterií v póru a tím umírňuje celý proces vzniku akné.

Vitamín C, kolagen a vliv na jizvy po akné

Atrofické jizvy způsobují ztrátu kožní tkáně a kolagenu a vypadají jako malé vpadlé prohlubně v kůži. Mimochodem – stejná situace je i u strií – které nejsou ničím jiným, než slabou pokožkou bez dostatku kolagenních vláken.

Vitamin C podporuje vlastní tvorbu kolagenu – čímž předchází vpadlým jizvám, které jsou nejčasnějším projevem zhojeného akné. Kolagen (+fibrin) je protein zodpovědný za strukturu pokožky a hlavně je nezbytný pro obnovu zdravé pokožky. Jasným závěrem tedy je, že tento vitamín C může urychlit hojení ran po akné.

Přestože žádný výzkum nespojuje vitamín C užívaný jako doplněk stravy se sníženým výskytem jizev po akné, jeho účinek je přenesený. Zvyšuje produkci přirozeného kolagenu ve v těle, potažmo v kůži a je tak prospěšný pro celkové zdraví pokožky. Vitamín C hraje roli i ve vzniku vrásek.

Vitamín C, kolagen a vliv na pigmentové skvrny – hyperpigmentaci

Po zhojení akné je kůže ztenčená a není dost silná, aby se ochránila před sluncem. Čehož využijí melanocyty a produkují více melaninu, než je vhodné. A pigmentová skvrna je na světě.

Aplikace vitaminu C na kůži v podobě koncentrovaných sér na vrásky může snížit i hyperpigmentaci ovlivněním činnosti enzymu zvaného tyrosináza, který je zodpovědný za produkci melaninu, přirozeného kožního pigmentu.

Vitamín C navíc působí jako rozjasňovač, čímž snižuje viditelnost tmavých pigmentových skvrn, aniž by došlo ke změně přirozené barvy pokožky.