Jak pomáhá kolagen na vrásky?

od

V čem tkví krása mladé pleti? V pevných konturách obličeje a vyhlazené pokožce. Kolagen a zejména rybí kolagen s přírodními peptidy je skvělým pomocníkem proti vráskám. Kde se bere kolagen a proč byste se měli zaměřit na zvyšování jeho hladiny v organismu?

Co je kolagen, jak se vstřebává a jak odstraní vrásky? Hledat ho v kosmetice nebo v doplňcích stravy?

Lidská kůže se z velké části skládá z kolagenu. Kolagen má na svědomí obnovu buněčné struktury i produkci proteinů jako je elastin. Elastin zajišťuje pevnost a pružnost pleti. Užíváním kolagenu se pleti vrací svěžest, pleť je vyhlazená, zdravější a zevnitř hydratovaná. Stárnutí pokožky se zpomalí, jemné vrásky se vyhladí a nebudou vznikat nové. Kolagen v kosmetice působí na povrchovou část kůže, zatímco kolagen, který přijmeme formou kolagenových drinků má vliv na střední vrstu kůže – škáru.

Některé kosmetické produkty neobsahují kolagen, ale látky, které pomáhají produkovat kolagen vlastní. Jedná se zejména o  antioxidanty (vitamin C) a aktivní peptidy

Ideálních výsledků ovšem dosáhneme kombinací obojího – tedy kosmetiky i nutrikosmetiky.

Stručně a od začátku – co to je kolagen?

Kolagen je tělu vlastní bílkovina, která je součástí pojivových tkání – vaziv, chrupavek a kostí. Kolagen je jedním z hlavních stavebních materiálů kůže – představuje 70 % bílkovin v pokožce. V poměru k celému tělu tvoří kolagen 30 % bílkovin. Není to tedy nezanedbatelná látka.

Zda budou vaše vlasy bohaté, husté a pevné nebo jestli se pyšníte krásnými nehty – to vše je výsledek zdravé hladiny kolagenu. Ta ovšem s věkem klesá – možná už po 25. roce pocítíte, že něco není jako dřív. První vrásky, ztráta pružnosti a pevnosti pleti – a to je čas, kdy je možné kolagen začít tělu dodávat. Protože mnohem lepší výsledky má prevence vrásek než jejich následné řešení.

Jaký je nejlepší kolagen na vrásky? Hydrolyzovaný mořský kolagen na pleť

Musíte vybrat kolagen, který se dobře vstřebává (hydrolyzované peptidy), který je lidskému tělu podobný (rybí je biologicky nejbližší), dále správný typ pro vstřebání do kůže (typ I a III) a pak brát klinickými studiemi doporučené množství – tedy 5000 mg.

Chcete si o tom, jak vybrat správný kolagen, přečíst víc? Článek ZDE.

Kosmetika s kolagenem – vstřebá se kolagen do pleti?

U kolagenu a stejně i u ostatních látek záleží na molekulární velikosti. Látky o větší molekulární váze zůstávají na povrchu pleti a starají se o svrchní vrstvy pokožky. Látky, které mají nízkou molekulární hmotnou mohou projít mezi buňkami posledních vrstev pleti a dostat se tak malinko hlouběji – stále se ovšem starají pouze o epidermis.

Do dermis – pokožky – se kosmetika z převážné části nedostane, protože by tak narušovala jednu z jejích hlavních funkcí kůže – tedy ochrannou. Jaký kolagen se dostane do hlubších vrstev epidermis? Ten v podobě kolagenních peptidů. Ty v pleti stimulují vlastní tvorbu peptidů. Díky tomu je po několika týdnech používání kolagenových produktů pleť pevnější, pružnější a vrásky méně zřetelné.

Co jsou to kolagenové peptidy?

Jak přesně si kolagenový peptid představit? Kolagenové vlákno se skládá z peptidů – tvoří „copánek“. Ale ten se do pleti nevstřebá tak efektivně. Proto je nutné ho rozštěpit – nasekat na menší části – jednotlivé peptidy.

Peptidy jsou takoví učitelé, kteří mají pozitivní vliv na buňky. Jen pro představu můžeme uvést, že peptid přijde ke kožní buňce a řekne jí: „Tvoř více kolagenu“, protože chceme vyhladit vrásky. Celkově naši pleť „učí“, jak zůstat mladistvá a pevná. Mají vliv na regeneraci a obranyschopnost pleti.

Proto jsou v kosmetice vyhledávanou složkou. Navíc, pokud jsou přírodního původu.  V současné době můžeme říct, že jsou peptidy tvrdou konkurencí botulotoxinu, který si ženy nechávají injekčně aplikovat do pleti pro vyhlazení vrásek.

Jak dokáže kolagen odstranit vrásky a omladit pleť?

V podkoží jsou kolagenová vlákna, elastinová vlákna a mezi nimi kyselina hyaluronová. Tyto tři prvky dohromady mají na svědomí pevnou pružnou hydratovanou pokožku. S věkem ale kolagenní síť řídne a kyseliny hyaluronové ubývá. Logicky z toho tedy vyplývá, že pokud tyto látky tělu dodáme, tak stárnutí pokožky zpomalíme a již vzniklé vrásky se opět vyhladí a „nabobtnají“ zevnitř.

A nejde jen o to, že tělu tyto látky dodáváme, ale současně podporujeme revitalizaci kůže – to znamená, že ji stimulujeme, aby si tyto látky opět začala vyrábět sama a  ve větší míře sama. Tvorbě kolagenu pomáhá například i vitamín C, který je často doprovodnou látkou kolagenových doplňků stravy.

 

Zkušenost zákaznice Tynuš Ka s Collamedic kolagenovým sérem  

Pro první pleť s vráskami, jako je ta moje, funguje skvěle, cítím se svěže a hydratovaně, bez suchých map

Kolagen, vrásky a výsledky klinické studie

To, co naše klientky už dávno ví, prokazují i klinická studiekolagen vyhlazuje vrásky.

Této studie se zúčastnilo 57 žen ve věku 45-65 let. Ty po dobu dvou měsíců užívaly hydrolyzovaný peptid kolagenu (stejně je upraven i Collamedic kolagen). Aby byl výsledek o to jasnější, další skupina 57 žen užívala jen placebo. Výsledky těchto dvou skupin se porovnaly po 8 týdnech.

Výsledky naměřených vrásek u žen, které užívaly kolagen ukázaly výrazné zlepšení stavu pleti. Po ukončení studie měly ženy kolem očí o 20 % vrásek méně. Vědce ovšem zajímalo, jak dlouho takový efekt vydrží a tak ženy zkontroloval po dalším měsíci. 20% zlepšení bylo téměř beze změn.

Co ale bylo ještě zajímavější je, že se u žen výrazně zvýšila vlastní tvorba kolagenu (prokolagenu), a to o celých 65 %. O tom, že hydrolyzované kolagenové peptidy omlazují kůži tedy není nutné dále polemizovat.

Jak dlouho kolagen brát a co se stane, když přestanete?

Možná vás napadá otázka, co se stane, když tělu kolagen přestanete dodávat. Může si na něj pleť tak zvyknout, že přestane s vlastní produkcí? Můžeme vás uklidnit. Současné výzkumy ukazují, že po 100denní kolagenové terapii fibroblasty (buňky, které produkují kolagen) prokazují intenzivnější činností než před terapií. Podporujete tak tělo vlastně dvakrát – kolagen dodáváte a vedlejší efektem je podpora vlastní tvorby.

V čem je rybí kolagen lepší než jiné druhy kolagenů?

Kolagen, který je obsažený v Collamedic produktech, pochází z ryb divokých norských vod. Rybí kolagen má identickou stavbu jako kolagen lidský. Díky tomu se vstřebává až 1,5krát lépe než ostatní druhy. Mořský kolagen si zachovává svoji biologicky aktivní schopnost podporovat pevnost pleti a podílet se na stavbě vlastních kolagenových vláken v podkoží.

Kolagen vyhladí vrásky, ale umí toho mnohem víc

U kolagenu je kromě původu nutné sledovat i druh. Pokud se jedná o kolagen typu I a III, bude se vstřebávat hlavně v měkkých tkáních – tedy v podkoží. Pokud ve složení produktu vidíte kolagen typu II, pak se můžete těšit na zlepšení stavu kloubů.

Účinky kolagenu

 • Zlepšení hydratace pleti – už žádné šupinky a suchá pleť
 • zvýšení elasticity a pevnosti pokožky (podpora činnosti fibroblastů a keratinocytů)
 • vyhlazení drobných vrásek a redukce hlubokých vrásek
 • pomáhá s léčbou akné díky zrychlenému hojení a zamezování vzniku nových zápalných ložisek
 • zmírnění celulitidy – díky zpevnění kůže
 • zesvětlení pigmentových skvrn
 • zrychlení regenerace po spálení kůže sluníčkem
 • posílení a regenerace nehtů
 • Podpora vlasového folikulu a růstu nových vlasů
 • Zpomalení procesu šedivění vlasů a obnovení barvy
 • Prevence a zmírnění strií

Kolagen proti vypadávání vlasů a lámavosti nehtů

Cítíte, že vám vlasy více padají, jsou křehké a roztřepené? Může se jednat o nedostatku kolagenu v těle. Kolagen má totiž přímý vliv na vlasové folikuly a zvýšení jeho hladiny může vypadávání vlasů vyřešit. Stejný efekt můžete čekat i u nehtů – zapomeňte na lámavé nehty a těšte se z vlastních zdravých pěstěných rukou.

Kolagen v těhotenství, po porodu a při kojení

Těhotenství je pro ženu náročné období. Dojde k napínání kůže a extrémnímu výdeji potřebných látek, které žena předá rostoucímu miminku. Maminky často řeší viditelnější celulitidu a strie. Posílení kolagenové výbavy v tomto období může striím předejít tím, že bude pokožka na váhové výkyvy připravená a bude se lépe adaptovat – nepopraská. U strií platí, že nejlépe se hojí ty, kterým předejdeme nebo jsou opravdu čerstvé (růžová barva) – proto je kolagen vhodné začít užívat nejen v těhotenství, ale i po porodu, pokud už strie pozorujete.

Jen doplňuji, že z důvodu neexistujících klinických studií, které by dokázaly, že tělu vlastní bílkovina, kterou kolagen je, není vhodná pro těhotné a kojící ženy – raději se poraďte s lékařem.

Zkušenost zákaznice Moniky Oktabcové

Collagenový nápoj jsem začala používat před rokem na doporučení mé kamarádky a moc jí za to děkuji. Nápoji děkuji za vypnutější pleť. Tělovému mléku za hebkou a voňavou pokožku těla 😍🔥❤️

Nejlepší kolagen na pleť – tablety nebo sáčky?

Collamedic kolagen je připravený v praktických pytlíčcích. Na každý den tak máte k dispozici přesných 5 gramů. Protože je to množství asi na polévkovou lžíci, bylo by náročné kolagen připravit do tablet. Mohlo by tak dojít i ke snížení jeho biologické aktivity.

Nejlepší kolagen na pleť – diskuze

Na trhu existuje mnoho značek, které tvrdí, že jejich kolagen je nejlepší. Porovnejte si vždy denní dávku kolagenu, původ kolagenu, typ kolagenu a případně ucelenost kolagenní péče. Velmi důležité je, aby kolagen doprovázel vitamín C, který funguje jako kolagen booster. Srovnejte si poměr výkon a cena.

Péče o pleť by měla být kompletní – chtějte tedy po výrobci i kvalitní receptury kosmetických produktůkolagenové sérum, tělové mlékokrém na ruce. Pečujte o sebe od hlavy až k patě tak, aby to dávalo smysl.

Collamedic kolagen drink, kyselina hyaluronová a sérum