Jak na celulitidu na stehnech?

od

Trápí vás celulitida? Rozhodně v tom nejste sama. Celulitida trápí téměř 90 % žen na celém světě a není to jen problém žen, které nemají tabulkově ideální váhu. Přečtěte si, jak celulitida vzniká, jaké hloupostí o ní kolují a hlavně jak hrbolky na kůži zmírnit.

Obsah:

Co je to celulitida a jak vzniká?

Kolem důvodů vzniku celulitidy se vedou dlouhé diskuze a studie. Ale jasno bohužel nemá nikdo. Za projevy celulitidy stojí mnoho faktorů. Mezi tyto se řadí například obezita, nedostatek pohybu, nedostatek spánku, genetika, nevhodná strava, kouření, sedavé zaměstnání, špatný pitný režim, atd.

Celulitidě se často říká pomerančová kůže. Vypadá jako malé hrudky pod kůží, díky nimž vznikají i nevzhledné důlky. Tyto hrudky jsou podkožní tuk. Odborně se celulitidě říká lipohypertrofie. Nejčastěji se s ní setkáme v oblasti zadku, boků, stehen a paží. Při celulitidě dojde ke zvětšení podkožní tukové buňky, kterou kůže kopíruje a nechá ji vyniknout. V místech celulitidy často dochází k omezení průtoku krve a lymfy.

Proč trápí celulitida převážně ženy? Protože ženské tělo má fyziologicky mnohem vyšší tendence ukládat tuk přímo pod kůži a většinou do dolní poloviny těla. Navíc má ženská podkožní tuková vrstva jiné vlastnosti, než mužská, protože umožňuje velké rozpínání z důvodu těhotenství a následný návrat kůže do původního stavu. Celulitidu můžeme ale pozorovat i u mužů – třeba těch, co mají sedavé zaměstnání a to zejména v oblasti hýždí.

Jaké jsou druhy celulitidy? – Mírná až silná celulitida

Ženy trápí celkem tři druhy celulitidy a ze 75 % je to celulitida vodní, kterou má na svědomí hormonální nerovnováha (puberta, premenstruační syndrom, těhotenství, menopauza). Často postihuje zadek a zhoršuje se sedavým zaměstnáním, které nehraje do karet zdravému krevnímu oběhu.

Na břiše, bocích, stehnech a vnitřní části kolen můžeme pozorovat celulitidu tukovou. Jak už název vypovídá, souvisí s nadváhou.

Tvrdá celulitida – bolestivá, nafialovělá

Třetím typem je Vláknitá celulitida, která vzniká celé roky. Poznáte ji tak, že je spíše tvrdá a při štípnutí bolestivá. Může mít nafialovělou barvu.

Celulitida – závažnost

Z jiného úhlu pohledu můžeme rozlišit, jak vážná a rozsáhlá celulitida je.

  1. Mírný stupeň: malé pravidelné hrbolky nebo pruhy.
  2. Střední stupeň: prohlubně vedle hrbolků jsou výraznější a napočítáme 5-10 výskytů.
  3. Závažný stupeň: taková pokožka je pokrytá hrboly a prohlubněmi, které jsou na pohled výrazné a hluboké. Napočítáme 10 a více výskytů.

Kolagen na celulitidu na stehnech

Často to nechceme slyšet, ale jinak než cvičením, kvalitní stravou a dostatkem odpočinku to nepůjde.  Potřebujete stravu, která je plná potravin s vysokým obsahem antioxidantů, vitamínu C a E, zinku a omega-3 mastných kyselin. Vaší kůži nijak neprospějí slaná, tučná nebo příliš sladká jídla. Tabu by měl být i alkohol. Škodit mohou i konzervované pochutiny a uzeniny.

Celulitidu doprovází špatný krevní oběh v postižených oblastech. Sedavé zaměstnání stav celulitidy bohužel pouze podporuje. Je proto potřeba se hýbat. Rozproudit krev i lymfu a dostat tak do podkoží všechny prospěšné látky. Zázraky od čajů, sér a mastiček příliš nečekejte.

Co esteticky pomáhá je zpevnění kůže, která pak méně kopíruje tukové hrbolky. Bioaktivní mořský kolagen na celulitidu skvěle pomáhá. Současně pružná a hydratovaná kůže bude „naducanější“ sama o sobě a nebude hrbolky tak snadno přiznávat. Hydrataci kůže podpoříte i kapslemi s kolagenem a kyselinou hyaluronovou. Nutné je pohlídat si obsah kyseliny hyaluronové – dle studií 200 mg denně. Stejně tak vypadá na oko lépe pokožka lesklá a vyživená – což zajistíte tělovým mlékem s kolagenem a kyselinou hyaluronovou.

Co nekoupíte, ale má na celulitidu zázračný efekt je samozřejmě cvičení. Ideálně dlouhodobě udržitelné, při kterém se zapotíte, bude vás bavit a zapojíte svaly z kritické oblasti. Rychlá chůze, horské túry, chůze do kopce, brusle, jízda na kole, běh, aerobic, to vše se počítá. Důležitá je ale pravidelnost. Takže místo peněz do zázračných vše řešících krémů investujte svůj čas a vyrazte ven.

Jak na celulitidu na stehnech? Klinické studie doporučují kolagenní peptidy

Kolagen a jeho účinnost při zlepšování celulitidy byly zkoumány v několika klinických studiích po celém světě. Tyto výzkumy jasně ukázaly, že použití kolagenu může být účinnou metodou pro snížení viditelnosti celulitidy a zlepšení struktury kůže. Výsledky těchto studií jsou prokazatelné a ukazují, že kolagen může být skvělou volbou pro ty, kteří chtějí řešit tento kosmetický problém.

Závěr klinické studie, 2015

Léčba bioaktivními kolagenními peptidy (BCP) při dávce 2500 mg denně po dobu 6 měsíců vedla u žen s normální hmotností ke statisticky významnému snížení stupně celulitidy a snížení zvrásnění kůže na stehnech (P < 0,05). Kromě toho se ve srovnání s placebem významně zlepšila hustota podkoží (P < 0,05). Na základě současných údajů lze tedy konstatovat, že dlouhodobá léčba perorálně podávaným BCP vede ke zlepšení celulitidy a má pozitivní vliv na zdraví pokožky. Zdroj informací.

Závěr klinické studie, 2020

Klinická studie zaměřená na kolagenová vlákna v celulitidových jamkách pomocí mechanických, chirurgických nebo enzymatických přístupů naznačují, že strategie zaměřená na kolagenová vlákna je strategií, která s největší pravděpodobností zajistí trvalé zlepšení povrchové linie kůže a vzhled celulitidy. Zdroj informací.

Collagen drink sada - bioaktivní mořský kolagen na celulitidu + dárek

Kolagen na celulitidu diskuze a recenze

Kolagen jako způsob, jak zlepšit celulitidu na stehnech, se stal předmětem mnoha diskuzí a recenzí. Lidé se zajímají o účinnost této látky a chtějí vědět, zda mohou skutečně očekávat výsledky. Diskuze a recenze ukazují, že mnoho lidí vidí pozitivní změny při použití kolagenu jako součásti svého ošetření proti celulitidě. Přečtěte si více o zkušenostech ostatních a zjistěte, zda by mohl být kolagen i pro vás tou správnou volbou.

Zkušenost zákaznice Míši:

Začínám pít, jíst a mazat další balíček Collamedic a zatím jsem nadšena a vidím už teď výsledky hlavně co se týče celulitidy 🙏

Pozn. Zmíněný balíček je kombinace kolagenu, kyseliny hyaluronové s DÁRKEM – tělovým mlékem v hodnotě 249 Kč

Zkušenost zákaznice Liběny Šebestové:

Kolagen používám více než rok, určitě se mi zpevnila kůže, dost to zlepšilo celulitidu, vrásky nepřibývají 🙂

Jak už bylo napsáno výše, bez pohybu se neobejdete. Ale určitě můžete sportovní aktivity doplnit o masáže pokožky, které zvýší prokrvení dané oblasti. K tomu stačí pár jednoduchých pomůcek.

Masáž proti celulitidě – Baňka na celulitidu

Silikonová baňka nasaje kůži a s použitím oleje s takto nasátou kůží baňkou pohybujete krouživými pohyby. Je to způsob mechanické masáže podporující prokrvení kůže. Můžete si zajít i na osobní masáž, která bude svými tahy přizpůsobená na zmírnění celulitidy. Vhodnější ale se naučit masáže si provádět sama ráno a večer. Masíruje se od kolene směrem nahoru. Jde o proštipkávání, krouživé pohyby a střídavé pohyby, kdy na kůži tlačíme klouby prstů ruky zatnuté v pěst. Vždy za použití tělového mléka nebo oleje.

Masážní strojek na celulitidu

Jiný princip, jak pokožku prokrvit. Ergonomicky pohodlný masážní váleček s výstupky, kterým jezdíte po inkriminované oblasti.

Kartáč na celulitidu

Kartáč s hrubým vlasem podporuje proudění krve v pokožce současně s odstraňováním starých kožních buněk. Je vhodný k použití při sprchování nebo po koupeli.

Krém na celulitidu

Krémy na celulitidu většinou obsahují kofein nebo zelený čaj. Často obsahují i látky, které působí hřejivě – papričky, pepř. Pouze krémem ale celulitidu nezmírníte.

Cviky proti celulitidě – za jak dlouho zmizí celulitida na stehnech?

Cvičit můžete výpady do strany, výpady vzad a dopředu, výstupy na schůdek nebo židli, most (v leže na zádech s pokrčenými koleny zvedat zadek). Počítejte, že změna životního stylu včetně cvičení je spolehlivá, zdlouhavější, ale trvalá metoda. Na výsledky si počkáte 2-3 měsíce. Ideální je ovšem s cvičením nepřestávat s genetikou dál vést úspěšný boj.

Mýty kolem celulitidy

Možná se nikomu nechce přijmout, že i když je celulitida něčím nevítaným, tak nejefektivnější to nejlevnější, ale nejnáročnější řešení – sport. A tak vznikají různé bludy, které poskytují určité bezpečí a důvod, proč celulitida řešit nejde.

  • Kdo má celulitidu, má tělo plné toxinů

Když očistíte tělo od toxinů, spraví se vám celulitida. Možná jen někdo nevěděl, jaké další cílové skupině nabídnout svůj produkt. A tak to zkusit na ženy s pomerančovou kůží. Zbavit se toxinů samozřejmě neškodí, ale toxiny samy osobě neovlivňují usazování tuků pod kůží, ani nesnižují prokrvení pokožky. Očištěním těla tedy celulitidu moc neovlivníte.

  • Celulitidou trpí jen lidé s nadváhou

Je pravda, že celulitida je doprovodným efektem kůže obézních lidí. Ale současně i velmi štíhlé osoby mohou hrbolky na své kůži pozorovat. Může za to genetika a pak i ta trocha tuku na stehnech můžete být v podobě malých hrbolků pod jinak tenkou kůží vidět. V časopisech je tento jev předmětem grafických retuší.

  • Jen kardio cvičení pomáhá s celulitidou

Přeneseně ano, prakticky ne. Kardio pomáhá spalovat tuky – všude po těle. Ale pokud vás trápí celulitida za zadku, chce to zapojit posilovací cvičení. Tuku bude ubývat, ale současně se zpevní svaly, které tuk pomáhají z podkoží vytlačit.

  • Namažu se krémem a bude po celulitidě

Zahřívací krémy s chilli nebo pepřem nám sice dávají pocit, že to musí fungovat, ale není to tak. Tyto krémy se do podkoží, které tukové buňky jsou, nikdy nedostanou. Vše tedy probíhá pouze na svrchní části pokožky – epidermis. Dočasný efekt mají údajně krémy obsahují retinoidy (retinol), ale ani tady nejde krém označit za řešení pro celulitidu.

Prevence a léčba celulitidy na stehnech i břiše

Celulitida je světový kosmetický i obchodně prospěšný problém. Už bylo vyvinuto nespočet medicínských terapií, které slibují zmírnění nebo úplné odstranění celulitidy. Ale vždy když výrobci přijdou s novou terapií, tak se vědci pustí do zkoumání, zda terapie splňuje to, co slibuje.

Vědecké výzkumy bohužel většinou sliby výrobců vyvracejí a vědci se shodují v tom, že zatím nebyla vyvinuta žádná terapie, která by trvale a úplně odstranila celulitidu.

Její tvorbu máme bohužel v genech, a pokud těmto genům nějak nezabráníme, tak se nám celulitida bude tvořit. To však neznamená, že bychom ji neměli řešit, jelikož ji můžeme výrazně zmírnit, že bude sotva viditelná.

I přes výše uvedené se podívejme na několik známých terapií pro “odstranění“ celulitidy.

 

 Tabulka: Léčba celulitidy

Název terapie zmírňující celulitidu Popis
Endermologie Hloubková masáž s vakuovým zařízením, které zvedá pokožku a mělo by narušovat tuková propojení.
Karboxyterapie Tukové váčky se narušují zavedením oxidu uhličitého pod kůži. Terapie je spíše bolestivá a doprovázená modřinami.
Laserová liposukce Odsátí pár tukových buněk pomůže okamžitě, ale bez změny životního stylu se nejedná o doživotní řešení.
Akustická vlnová terapie Zvukové vlny rozbíjejí podkožní tuk na menší části, které se pod kůží „srovnají“ do hladkého povrchu.
Laserová léčba Léčba laserem může od celulitidy ulevit až na 1 rok. Tedy než si tělo vytvoří novou zásobu tukových buněk. Laserová sonda pod kůži vypaluje a rozbíjí kožní tkáň.