Kolagen v těhotenství a při kojení

od

Je vhodné užívat kolagen v těhotenství?

Těhotenství je křehké období každé ženy. Nastávající maminky se snaží pro sebe i pro miminko dělat to nejlepší. A tak studují složení všech potravin a doplňků stravy. Kolagen spadá do kategorie doplňků stravy, u kterých nebyla provedena klinická studie na těhotných ženách. Z podstaty věci by taková studie byla plýtváním peněz, protože kolagen je tělu vlastní přírodní bílkovina. Dalo by se to přirovnat k otázce, zda jíst nebo nejíst maso v těhotenství.

Nemáme tedy studii, ale máme spoustu poznatků o tom, co se v těhotenství s tělem ženy děje. Je to zátěž. Vzniká nový život a tělo maminky si s tím musí poradit. Hormonální hladina kolísá, kůže trpí, s nevolnostmi může vznikat nedostatečný příjem všech potřebných živin a vitamínů.

Kolagen je tělu prospěšná látka, která pomáhá udržet pleť a kůži celého těla pružnou, ale pevnou zároveň. Předchází tak vzniku strií. Pomáhá vlasovým kořínkům v produkci nových silných vlasů. Pomáhá nehtům, aby byly silné a netřepily se.

Obsah:

Jaký kolagen je v těhotenství nejlepší?

Při výběru toho nejlepšího kolagenu se stačí řídit pár pravidly. Ale je pravda, že je někdy těžké se v džungli marketingových aktivit vyznat a vybrat ten nejlepší produkt.

Čistý kolagen v těhotenství – nejlépe hydrolyzovaný

Čistý kolagen můžeme s čistým svědomím opravdu všem maminkám doporučit. 100% kolagen bez chemických přidaných látek má v období těhotenství nesporné výhody. Jen si při výběru čtěte složení. S kolagenem není nutné přijímat dochucovadla, barviva a umělá aromata. Pokud by vám po rozpuštění ve vodě kolagen nechutnal, není nic jednoduššího, než do něj vymačkat trochu citronové nebo pomerančové šťávy. Žádná zbytečná chemie navíc.

Užívání – mořský kolagen v těhotenství

Aby měl kolagen efekt, musí se užívat pravidelně. Přibližně kolem 25. narozenin se produkce kolagenu zpomaluje a až se ve stáří zastaví téměř úplně Při příjmu 5000 mg mořského rybího kolagenu se denně obnoví asi 1 % kolagenu. Chcete-li vidět výsledky, počkejte si minimálně 6-12 týdnů.

Pokud pleti dodáte kolagenem pružnost, ale i pevnost ještě předtím, než začnete vlivem těhotenství přibývat na váze, s největší pravděpodobností tak předejdete striím. Nejčastěji ženy trápí strie na břiše, bocích a prsou.

Na trhu je nepřeberné množství krémů. Ale jen si představte, že vaše pokožka se vlivem větší tukové zásoby začne napínat nejdřív zevnitř. Pokud není kůže dost silná, vypne se příliš a popraskají vnější vrstvy kůže. Vznikají místa, kde je nedostatek kolagenní a elastinových vláken. A novopečené maminky se trápí nad vzniklými striemi. Krém samozřejmě dodává pleti hydrataci a tím zlepšuje odolnost proti prasklinkám, ale jeho efekt ocení pouze svrchní vrstvy kůže.

Když kůži připravíte na to, že se něco bude dít – zpevníte ji předem, je velká šance, že se vám strie vyhnou obloukem. Skvělým pomocníkem je v tomto případě užívání kyseliny hyaluronové vnitřně (kapsle) – hydratuje pokožku zevnitř a zvyšuje tak její pružnost.

Rozpustný – pití kolagenu v těhotenství a molekulární hmotnost

U kolagenu není moc nutné hodnotit jeho rozpustnost při přípravě nápoje. Jde spíš o estetickou lákavost drinku. Během zpracování v trávicím traktu je důležitější, jakou molekulární hmotnost kolagen má. Obecně je známo, že mořský kolagen má nejlepší vstřebatelnost v porovnání s ostatními zdroji kolagenu. Nízká molekulární hmotnost mořských kolagenních peptidů (cca. 3000 daltonů) umožňuje ideální transport kolagenu do oblastí, které ho potřebují nejvíce.

Tabulka: Molekulární hmotnost kolagenu

Kolagen Molekulová hmotnost
Hydrolyzované kolagenní peptidy 2000 – 8000 Da
Želatina Cca 100 000 Da
Přírodní kolagen Cca 300 000 Da

Čím menší je molekulová hmotnost, tím je efektivnější vstřebávání kolagenu do tkání. Tím více kolagen naší pleti, vlasům a nehtům prospívá.

Který kolagen je vhodný na pleť
a proti striím v těhotenství?

Teď vysvětlím rozdíl v typech kolagenu a doporučím množství kolagenu, které se na kůži pozitivně projeví. Vždy se dívejte jak na složení, tak na sílu denní dávky. O zbytečné chemii, které se můžete lehce vyvarovat, jste četla výše.

Typ kolagenu

Chtějte pro svou pleť kolagen typu I a III. Tento typ I je považován za klíčový stavební kámen, který tvoří 80 % kolagenu v prostřední vrstvě pokožky, tedy v dermis. Rodíme se velkým množství kolagenu typu III – proto ta krásná dětská pokožka. Pouze pokud vás trápí klouby, hledejte kolagen typu II.

Druh kolagenu

Na trhu je kolagen vepřoví a hovězí. Hospodářská zvířata jsou ekonomicky výhodným zdrojem kolagenu. Tedy pro výrobce, ne pro vás. Takový kolagen je hůř stravitelný a vstřebatelný v lidském těle. Hydrolyzovaný mořský kolagen ve formě kolagenních peptidů o nízké molekulární hmotnosti lidské tělo přijme a zužitkuje mnohem snáz. Vždy si tedy dejte pozor, zda porovnáváte mořský kolagen s mořským kolagenem. Ostatní druhy mohou vycházet levněji, ale nedocílíte požadovaného efektu.

Víte, že…

Kolagenní peptidy z ryb jsou do těla absorbovány až 1,5 krát efektivněji než ostatní typy kolagenu (vepřový, kuřecí či hovězí)? Může za to nízký bod tání, které je vlastní pouze kolagenu z tresek z norských ledových vod..

Denní dávka kolagenu v těhotenství – strie

Většina klinických studií pracuje denní dávkou 5000 mg hydrolyzovaného kolagenu. Při denním užívání rozsáhlé klinické testy prokázaly zlepšení stavu pleti z pohledu hydratace o 34,8 %. Hydratovaná pleť je obrazně jako uvařená špageta – pružná, ohebná, neláme se. Na rozdíl od špagety suché.

Víte, že…

Čím menší je molekulová hmotnost, tím je efektivnější vstřebávání kolagenu do tkání. Tím více kolagen naší pleti, vlasům a nehtům prospívá.

Jak podporuje kolagen hojení po porodu?

Bříško a děloha maminky se za devět měsíců mění k nepoznání. Po porodu se očekává, že se vše vrátí do původního stavu. K tomu je ovšem nutné, aby byla pokožka pevná a pružná. Tyto vlastnosti má na svědomí kolagen v kůži. Navýšením jeho množství v těle pomáháte celkové regeneraci tkání. Odborníci spolu s lékaři se shodují v tom, že užívání kolagenu v běžných dávkách je pro matku i dítě bezpečné.

Výhody kolagenu v těhotenství, po porodu a při kojení

  • Prevence strií a celulitidy
  • Podpora zatahování dělohy
  • Podpora zatíženého cévního systému
  • Na bolavé bradavky, pomáhá totiž urychlit jejich regeneraci.
  • Pigmentové skvrny – pokud vás v těhotenství a při kojení trápí i pigmentové skvrny způsobené hormonální nerovnováhou, přečtěte si, jak kolagen proti pigmentovým skvrnám bojuje.

Je vhodné užívat kolagen při kojení?

Kojené miminko si „z vás bere vše, co potřebuje“ a kolagen ke svému rychlému růstu potřebuje určitě. Kolagen je tělu vlastní bílkovina. Nemusíte mít obavy z nežádoucích vedlejších účinků. A vám kolagen, mimo podporu kůže, pomůže udržet krásné vlasy a nehty. O vlivu kolagenu na zmírnění vypadavání vlasů a vlasovou cibulku se dočtete v dalším článku na blogu.

Sledujte nás na sociálních sítích – Collamedic InstagramuFacebooku

  

 

 

 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek sdílený Collamedic 💙 kolagen pro krásu (@collamedic)