Kolagen v krému nebo kolagen v nápoji. Je v tom rozdíl?

od

Řada studií z celého světa přináší informace o přínosech kolagenu na lidské zdraví. Známé jsou zejména účinky hydrolyzovaného mořského kolagenu na pleť a vrásky. Ale záleží na tom, zda kolagen na pleť nanášíme, nebo ho užíváme vnitřně? Jaký je v tom rozdíl?

Obsah:

Co je kolagen?

Kolagen je nejdůležitější bílkovinou v těle člověka a tvoří až 80 % hmoty kůže. Tento protein základní složkou pojivových tkání, které tvoří i svaly, šlachy a vazy.

Od 25. roku života však jeho vlastní produkce v těle klesá a jeho pokles se pak odráží především v kvalitě pleti, vlasů a nehtů. Ideálním řešením je zajistit, aby nám kolagen tolik neubýval. Jak? Čtěte dál.

Kolagen pro ženy na pleť, vlasy a nehty

Je lepší se zaměřit na kvalitní kosmetiku? Nebo začít pravidelně užívat doplňky stravy? Ani jedno není špatně a dohromady docílíte nejlepšího efektu.

Nejlepší krém s kolagenem?

Topická aplikace kolagenu znamená, že kolagen nanášíme na pleť. Zpravidla je kolagen součástí receptur anti-aging kosmetických výrobků jako jsou liftingová séra nebo zpevňující krémy a tělová mléka.

Co dělá kolagen na pleti? Má zvlhčující a hydratační účinky. Má ale příliš velké molekuly, které mu neumožňují prostoupit vrstvami pokožky do hloubky, aby podpořil obnovu kolagenních vláken. Tohoto účelu dosáhneme jen vnitřním užíváním kolagenu.

Jaký je tedy přínos kolagenu v kosmetice? Kolagen je schopný na sebe navázat až 50 000 molekul vody. Hydratovaná pleť vypadá svěže a jemné vrásky se vyplní. Pleti tedy rozhodně prospěje. Ideální je kombinovat kolagen například s kyselinou hyaluronovou a dalšími patentovanými látkami v podobě kvalitního sérakrému.

Kolagen drink – zaručený nápoj mládí?

Kolagenový nápoj je doplněk stravy, který obsahuje kolagen. Skrze naši trávicí soustavu se dostane do kůže, kde v hlubších vrstvách posílí síť kolagenních vláken. Existují různé zdroje (rybí, hovězí, vepřový) i typy (1, 2, 3) kolagenu. Je nutné je rozlišovat, protože mají pro tělo různý přínos. Více o typech kolagenu si můžete přečíst ZDE.

Hydrolyzovaný mořský kolagen – recenze, klinické studie

Svět kolagenu rychle roste díky tomu, že s ním mají ženy skvělé zkušenosti. Ale jak vybrat ten pravý? Můžete nahlédnout do výsledků klinické studie, která testovala účinky hydrolyzovaného mořského kolagenu na pleť. Tohoto dermatologického testu se zúčastnily ženy ve věku 40-55 let. Po dobu 8 týdnů užívaly zmíněný kolagen o molekulární hmotnosti 3 kDa.

Výsledky klinické studie účinku kolagenu na hydrataci pleti vás velmi mile překvapí. Tento klinicko-dermatologický test provedl německá společnost Dermatest. Odborníci změřili, že po 8 týdnech užívání hydrolyzovaného mořského kolagenu, se vlhkost pleti zvýšila o 34,8 % až 80,1 %.

Oficiální informace naleznete zde:

Na zlepšení elasticity pleti vlivem užívání hydrolyzovaných kolagenních peptidů poukazuje také odborná studie publikovaná na webu PubMed pod číslem 30122200.
Proč je hydrolyzovaný kolagen tak účinný?
Lidské tělo ho považuje téměř za vlastní. Mohou za to právě jeho malinkaté částice o velikosti 3 kDa (kilo daltony). Proč se nad tím zamýšlet? Protože není kolagen jako kolagen a tato tabulka vám může při zvažování nákupu kolagen drinku velmi pomoci.

Lidské tělo ho považuje téměř za vlastní. Mohou za to právě jeho malinkaté částice o velikosti 3 kDa (kilo daltony). Proč se nad tím zamýšlet? Protože není kolagen jako kolagen a tato tabulka vám může při zvažování nákupu kolagen drinku velmi pomoci.

Proč je hydrolyzovaný kolagen tak účinný?

Lidské tělo ho považuje téměř za vlastní. Mohou za to právě jeho malinkaté částice o velikosti 3 kDa (kilo daltony). Proč se nad tím zamýšlet? Protože není kolagen jako kolagen a tato tabulka vám může při zvažování nákupu kolagen drinku velmi pomoci.

Tabulka: Molekulární hmotnost kolagenu

Kolagen Molekulová hmotnost
Hydrolyzované kolagenní peptidy 2000 – 8000 Da
Želatina Cca 100 000 Da
Přírodní kolagen Cca 300 000 Da

Čím menší je molekulová hmotnost, tím je efektivnější vstřebávání kolagenu do tkání. Tím více kolagen naší pleti, vlasům a nehtům prospívá.

Víte, že…

Čím menší je molekulová hmotnost, tím je efektivnější vstřebávání kolagenu do tkání. Tím více kolagen naší pleti, vlasům a nehtům prospívá.

Vstřebávání kolagenu a související obavy

  • Kolagen v kosmetice působí na povrchové vrstvy pleti formou navýšení hydratace.
  • Kolagen užívaný vnitřně působí v samotné “kuchyni” naší pleti. Tedy v hluboké vrstvě, na kterou nemá kosmetika žádný vliv. Podílí se na fyziologické nápravě stavu kůže.

Kolagen ve formě nápoje se snadno tráví, vstřebá, rozdělí a efektivně využije. I tady ovšem hraje roli molekulová velikost kolagenových částic. Žaludeční póry mají velikost asi 4 kDA. Při velikosti molekul 3 kDA Collamedic kolagen póry bez problémů projde. Je zcela bezpečné – dokonce doporučené – užívat tento kolagenový protein denně jako součást zdravé stravy. Jak dlouho to trvá, než uvidíte změnu? Přečtěte si ZDE.

Většina druhů hydrolyzovaného kolagenu má velikost asi 10 kDa. To znamená, že je tělo bez většího užitku vyloučí.

Možná jste se setkali s názorem, že kolagen ve formě doplňků stravy se rozkládá žaludečními kyselinami dříve, než doputuje do měkké tkáně kůže.

Tak to není. Kolagen se v žaludku štěpí na aminokyseliny a kolagenové peptidy a žaludeční šťávy ho nijak neničí. V této podobě může být kolagen absorbován tenkým střevem, aby mohl cirkulovat do krevního oběhu a v podstatě jej tělo využije ke zlepšení vašeho celkového zdraví. Hydrolyzovaná forma kolagenu užívaná perorálně se snadno přijímá a rychle zvyšuje hladinu kolagenu v krvi.

Hydrolyzovaný mořský kolagen – výhody správné výroby

Collamedic kolagenní peptidy mořského kolagenu typu 1 a 3 (částečky o velikosti 3 kDA) se extrahují mírnou enzymatickou hydrolýzou. To je výrobní proces, který je mnohem šetrnější než ten, který je nezbytný pro získání hovězích nebo vepřových peptidů.

Kromě toho se mořský kolagen v těle vstřebává až 1,5krát účinněji* než kolagen savců. A už výše zmíněná nízká molekulová hmotnost Collamedic kolagenu (3 kDA) znamená, že dochází k rychlejšímu transportu kolagenových peptidů do kůže. Po vstřebání kolagen podporuje naši vlastní tvorbu nového kolagenu. K omlazení pleti tedy dochází hned 2 způsoby..

*Zdroj informace: Sripriya, R. and Kumar, R. (2015) Food and Nutrition Sciences, Vol. 6, 1468-1478.

Zdrojem Collamedic kolagenu jsou tresky z ledových norských vod. S tím souvisí i jedna nedocenitelná kladná vlastnost kolagenu, a to nízký bod tání. Snadná rychlá rozpustnost zajišťuje efektivní vstřebávání skrze cévní systém přímo do pokožky. Dochází k okamžitému vyživování a omlazení kůže, posílení a zpomalení padání vlasů i nehtů.

Víte, že…

Kolagenní peptidy z ryb jsou do těla absorbovány až 1,5 krát efektivněji než ostatní typy kolagenu (vepřový, kuřecí či hovězí)? Může za to nízký bod tání, které je vlastní pouze kolagenu z tresek z norských ledových vod..

kolagen drink akční sada