Proč kolagen?

Řada studií z celého světa přináší informace o benefitech užívání mořského rybího kolagenu. Známé jsou speciálně účinky hydrolyzovaného mořského kolagenu na pleť , vlasy a nehty.

Kolagen nejdůležitější bílkovinou v těle člověka, kde tvoří až 30% tělesných bílkovin. Jediná molekula mladého kolagenu je na sebe schopna vázat až 50 000 molekul vody a významně tak zajištuje hydrataci pleti. Od 25 roku života však jeho vlastní produkce v těle klesá a jeho pokles se pak odráží především v kvalitě pleti, vlasů a nehtů. Ideálním řešením je pak pokles vlastního kolagenu v těle nahradit potravinovými doplňky obsahující mořské kolagenní peptidy.

Jako ideálním zdrojem kolagenních peptidů se ukázal především mořský kolagen. Tyto kolagenní peptidy pochází především z kůže divoce žijících ryb. Mořský bioaktivní kolagen pak přináší našemu tělu celou řadu benefitů.

  1. Mořský kolagen má největší vstřebatelnost a využitelnost ze všech známých kolagenů. Nízká molekulová hmotnost kolagenních peptidů z ryb umožňuje ideální transport kolagenu do oblastí, které ho potřebují nejvíce. To znamená do kůže a kostí. Kolagenní peptidy z ryb jsou do těla absorbovány až 1,5 krát efektivněji než ostatní typy kolagenu (vepřový či hovězí). Mořský kolagen je tak pro lidské tělo nejefektivnějším zdrojem kolagenních peptidů.
  2. Mořský kolagen zároveň obsahuje nejvíce kolagenu typu I, který je nejdůležitějším kolagenem pro lidskou pokožku. Kolagen typu I je v těle zastoupen až 70% a je proto důležité tělu dodávat zvláště tento typ kolagenu.
  3. Srovnáme-li produkci kolagenů (vepřový, hovězí), pak jsou kolagenní peptidy z mořských ryb nejvíce přátelské k životnímu prostředí. Většina produkce kolagenu z mořských ryb je získávána jako odpad při zpracovaní ryb na potraviny. Užíváním tohoto kolagenu tak přispíváte k větší udržitelnosti životního prostředí. Protože je tkáň ryb měkká, není potřeba k získání kolagenu žádné chemie a dalších látek, které zbytečně zatěžují naše životní prostředí.

U hydrolyzovaného mořského kolagenu také studie potvrdili jeho důležitou roli při redukci jizev po zranění či akné. Kolagen, jako hlavní část matrixu hraje velice důležitou roli v regeneraci pleti, která byla nějakým způsobem poškozena.

Mořský kolagen je také velice důležitým zdrojem proteinů bez přítomnosti cukrů a tuků. Je proto velice dobrým zdrojem bílkovin při redukčních dietách či při udržování ideální váhy jedince.