Jak dlouho užívat kolagen, než uvidíte výsledky?

od

Když do své rutiny zařadíte nový doplněk stravy, je přirozené očekávat téměř okamžité výsledky. Ale jak rychle se nové vitamíny nebo tělu prospěšné látky projeví? Pravděpodobně to bude chtít trochu trpělivosti. Pokud máte nastudováno, že zakoupený doplněk stravy opravdu funguje, můžete se začít těšit. S kolagenem určitě.

Proč je dobré užívat kolagen – zkušenosti

Odborníci i dlouhodobí uživatelé uvádí mnoho důvodů, proč do své rutiny zařadit doplněk kolagenu. Možná jste také slyšeli některé z níže uvedených informací, které ve vás vzbudily zájem o tento doplněk stravy – a možná vás dokonce přivedly k tomuto článku.

Tvrzení o účincích kolagenu se dost liší, protože není kolagen jako kolagen. Je to protein přirozeně se vyskytující v mnoha oblastech těla, včetně kůže, svalů, kloubů a střev. Ve skutečnosti existuje nejméně 28 druhů kolagenu. Kolageny typu I až III jsou však nejběžnější. Kolagen typu II se týká kloubů, kolagen typu I a III nás zajímá při omlazení pokožky.

Přirozeně produkujeme kolagen prostřednictvím fibroblastů našich buněk, ale jejich činnost s věkem klesá. Z tohoto důvodu je cílem podporovat hladinu kolagenu pomocí kolagenových nápojů a kapslí.

Zde je několik vědecky podložených přínosů kolagenu, na které se můžete těšit:

  • Zpevnění pleti – vyhlazení vrásek
  • Zpevnění kůže – méně výrazná celulitida
  • Vyživení vlasového lůžka – silnější a odolnější vlasy a řasy
  • Vyživení nehtového lůžka – zahojení záděr a pevnější nehty, které se netřepí

Jaký kolagen je nejlepší – kvalita

Pokud užíváte typ kolagenu I, který je vhodný pro posílení kůže, můžete výsledky pozorovat po několika týdnech. Klinické studie (Journal of Cosmetic Dermatology) dokazují, že hyrolyzované kolagenní peptidy redukují vrásky o více než 30 % po 3 měsících. Děje se tak proto, že kolagenové peptidy podporují pružnost pokožky a hustotu dermálních kolagenních vláken. Pozitivní vliv mají i na elastin a fibrillin – základní zpevňující složky pleti.

▶Článek: Kolagen na pleť jako ideální řešení pro omlazení pleti + reálné recenze

Dle aktuálních poznatků se bioaktivní mořský kolagen nejúčinnější, co se zmírnění vrásek týká. U tohoto kolagenu je 1,5 x vyšší vstřebatelnost v těle než u jiných druhů. Navíc pochází ryby z divokých vod a nikoliv z hromadných sádek, které jsou často regulované antibiotiky.

Kolagen – doporučená denní dávka

Neexistují žádné oficiální pokyny, kolik kolagenu denně sníst. Dle dosavadních zkušeností odborníci doporučují pro zlepšení zdraví pokožky a vlasů užívat 2,5–10 gramů kolagenových peptidů orálně, denně a to po dobu 8–12 týdnů.

Obecně platí, že uživatelky pocítí změnu po cca 6 týdnech, ale tato informace je velmi relativní, protože vždy záleží na konkrétní osobě. Vedle kolagenu je nutné přihlížet i ke kvalitnímu stravování a zdravému životnímu stylu. Svou roli hraje i genetika.

Co může ovlivnit pozitivní dopad kolagenu
na vrásky, kůži, vlasy a nehty?

Dávkování a pravidelnost: je nutné kolagen doplňovat denně a konstantně. Mořský kolagen typu 1 v množství 5000 mg se stane vaší denní rutinou krásy.

Typ kolagenu: Vzhledem k tomu, že různé typy kolagenu mají v těle různé funkce, měli byste si kolagenové produkty vybírat podle svých potřeb. Pokud chcete pečovat o pokožku a atributy krásy celkově, užívejte kolagen typu I a III. Miminka mají nejvíce kolagenu typu III, který se postupně mění na kolagen typu I. Kdo by jim nádhernou pleť nezáviděl, že…

Strava: Kolagen je sice protein, ale není kompletní. Neobsahuje všech 9 důležitých aminokyselin. Kolagen je nutné brát jako doplněk stravy, ne jako náhražku pestré vyvážené stravy, která je plná velmi kvalitních bílkovin.

Jak dlouho kolagen užívat, než uvidíte výsledky

Dle výsledků studií a dosavadních zkušeností uživatelů kolagenu jsou první výsledky na pleti znatelné po cca měsíci užívání. Lidské tělo denně obnoví asi 1 % kolagenních zásob, pokud přijímá 5000 mg. Jednoduchými počty dojdeme k závěru, že ideální doba pro kolagenovou kúru jsou asi 3 měsíce (což je potvrzuje i klinická studie).  Poté můžete kolagen na cca měsíc vysadit – tělo vám samo napoví, že hladina opět klesá tak, že je to evidentní.

Uživatelka Iva Patková na sociální síti uvedla svou zkušenost s užíváním Collamedic kolagenu:

„Používám kolagenový nápoj. Dlouho jsem odolávala, ale po 3 dětech jsem značně zchátralá. Musím říct je úžasný, přijdu si hned taková pružnější, svěžejší. Přišlo mi už po pár dnech, že bylo cítit.“

Uživatelka zorzina73 je s Collamedic také spokojená:

„Mohu potvrdit, brala jsem čtyři měsíce a opravdu pecka❤️ plno podrostů ve vlasech, ale fakt hodně, hezčí pleť a pevné nehty. Doporučila jsem #collamedic i kamarádkám a taky velká spokojenost👏. Opravdu doporučuji. Nyní mám pauzu, ale zas objednám❤️❤️❤️❤️❤️ Děkuji za perfektní produkt.“

Sledujte nás i na Instagramu.