Co jsou kolagenní peptidy a k čemu jsou dobré

od

Omladí vaši pleť, prospívají růstu vlasů, zpomalí stárnutí. Seznamte se s kolagenními peptidy, přírodním kolagenem rozloženým na miniaturní, snadno stravitelné částečky. Díky tomu, že jsou peptidy malé a rozpustné ve vodě, je tělo snadno doručí až na místo určení. A vaše pleť, vlasy, klouby a nehty vám poděkují. V našem článku najdete všechno, co byste o kolagenních peptidech měli vědět.

Kolagen a jeho pozitivní vliv na pleť, vlasy a nehty

Výživa a hydratace vaší pleti, vlasů, nehtů i kloubů závisí do značné míry na kolagenu, nejdůležitější bílkovině v těle člověka (tvoří až 30 % tělesných bílkovin). Kolagen, to je pojivo, které drží pohromadě naše kosti, klouby a nehty. A nejen to. Pomáhá třeba také hydratovat pleť – jediná molekula kolagenu je na sebe schopna vázat až 50 000 molekul vody.

Dokud má tělo kolagenu dostatek, pokožka je pružná a bez vrásek, vlasové kořínky zůstávají zdravé a nehty se nelámou. Bohužel, po 25. roce života náš organismus kolagenu vyrábí čím dál míň, každý rok zhruba o 1 % méně. Následkem jsou přirozené projevy stárnutí: objevují se první vrásky, vlasy pomalu řídnou a klouby už ztrácí na ohebnosti.

Výrobu kolagenu v těle nejde plně obnovit ani „restartovat“. Postupnou ztrátu alespoň umíme zpomalit zdravým životním stylem a stravou. Pomáhají zejména vitamín C a omega-3 mastné kyseliny. Kolagen navíc můžeme tělu dodávat přímo. Buďto v přirozené formě, nebo jako součást potravinových doplňků. Nejlépe takových, které obsahují už zmiňované kolagenní peptidy.

Jak získat z kolagenu kolagenní peptidy?

Přirozený kolagen se vyskytuje především v hovězím a vepřovém mase nebo v želatině. V této formě je ovšem poměrně těžko stravitelný, lidský trávicí systém ho zkrátka neumí efektivně využít. Až odborníci na výživu ve spolupráci s vědci zjistili, že si s kolagenem tělo poradí mnohem lépe, pokud se enzymatickou hydrolýzou rozloží na menší částečky. Říkáme jim kolagenní peptidy.

Kolagen Molekulová hmotnost
Hydrolyzované kolagenní peptidy 2000 – 8000 Da
Želatina Cca 100 000 Da
Přírodní kolagen Cca 300 000 Da

Čím menší je molekulová hmotnost, tím je efektivnější vstřebávání kolagenu do tkání. Tím více kolagen naší pleti, vlasům a nehtům prospívá.

Enzymatický hydrolyzovaný kolagen

Samotná enzymatická hydrolýza probíhá tak, že do kolagenového roztoku se přidají proteázy – speciální enzymy, které umí štěpit bílkoviny. Tento fyzikální proces zkrátí až 100× molekulové řetězce kolagenu a vzniknou kolagenní peptidy, které se dají rozpustit ve studené vodě. Zažívacím traktem a krví se pak dostanou přímo do:

  • měkkých tkání (kolagen typu I a III) a
  • chrupavkových buněk (kolagen typu II) a
  • kloubního maziva (kolagen typu II).

Proč je hydrolyzovaný mořský kolagen na pleť nejlepší?

Kolagen se získává především z hovězích, vepřových i drůbežích kůží a kloubů. Pro výrobu kolagenních peptidů se však nejvíc hodí bioaktivní mořský kolagen z ryb. Má nízký bod tání, snadno se rozpouští a omlazuje a vyživuje kůži, vlasy i nehty až 1,5krát efektivněji než kolageny.

Víte, že…

Divoké norské tresky, ze kterých se získává kolagenní peptidy do potravinových doplňků Collamedic, jsou využity do posledního gramu. Výroba je tak maximálně ekologická.

Kolagenní peptidy můžete užívat třeba jako collagen drink Collamedic – nápoj s mořským kolagenem z norských tresek. Nemá žádnou chuť ani barvu, jednoduše ho rozpustíte ve studené vodě nebo ochuceném chlazeném nápoji a vypijete. Obsahuje 5 000 miligramů kolagenních peptidů v každé dávce, zdaleka nejvyšší množství na českém trhu. Při denním užívání rozsáhlé klinické testy prokázaly zlepšení stavu pleti z pohledu hydratace o 34,8 %.