Návod, jak zastavit vypadávání vlasů a podpořit jejich růst

od

Někomu se to může zdát nefér, ale krásné husté vlasy jsou vnímané jako důkaz pevného zdraví a ženám i mužům dodávají na přitažlivosti. Co když nám ale příroda záplavu kadeří nenadělila, nebo hůř, se potýkáme s intenzivním padáním vlasů? 

Vypadávání vlasů u žen

Možná jste své krásné vlasy dosud braly jako samozřejmost a něco se změnilo. Možná vám padají vlasy po covidu, po těhotenství, při kojení, po nemoci nebo při menopauze. V životě ženy jsem pár kritických období, kdy jsou vlasy ohrožené. Jakékoliv vyčerpání nebo nerovnováha v těle může život vlasových cibulek narušit.

Jaká jsou základní čísla týkající se vlasů?

 • Vlasy měsíčně vyrostou rostou v průměru o 1,25 cm.
 • Denně vypadne 50-100 vlasů a je to považované za zdravý jev.
 • Bohužel téměř polovina žen trpí na nezdravě rychlé vypadávání vlasů.
 • Což vede k tomu, že ve věku 60 let má patrnou ztrátu vlasů až dvě třetiny žen.
 • A muži? Ve věku 50 let začíná proces plešatění až polovině z nich. Někteří už trpí na plešatost pokročilou.

Androgenní alopecie – jaké jsou příčiny padání vlasů a následného viditelného řídnutí vlasů?

Odborný lékařský termín pro vypadávání vlasů je alopecie a nejčastější formou je androgenní alopecie. U mužů se tvoří nejdříve kouty, u žen vzniká prořídlé kolečko na temeni hlavy. Tento stav vlasů je převážně dědičný a je způsobený zvýšenou citlivostní vlasových folikul na hlavě na mužský pohlavní hormon (androgeny). Plešatění je zpravidla kombinací genů, věku a hormonů.

Dalším důvodem úbytku vlasů může být užívání určitých léků, autoimunitní porucha nebo vyčerpání těla ať už fyzicky nebo i psychicky (stres). Vlasy padají více i při změně ročního období. Na jaře tak může naše tělo reagovat na nedostatek melatoninu.

Většina lidí žije v iluzi, že pro krásné vlasy je nejdůležitější používat kvalitní vlasovou kosmetiku. Ve skutečnosti je to spíše estetická péče, ale se zdravím a hustotou vlasů nám šampony, kondicionéry a masky příliš nepomohou.

Zdravý vlas musí mít hlavně zdravý silný kořínek. Jakmile je tělo v nerovnováze – má nedostatek živin, pak vlasy a nehty jsou to první, co „hodí přes palubu“. Vitamíny a živiny začne šetřit pro životně důležité procesy. V takovém okamžiku je nutné tělu pomoci a dodat mu látky, které mají na zdraví vlasového kořínku, a potažmo celé vlasové pokožky, vliv.

Collamedic Hair Care s látkou Keranat™  – Nejlepší vitamíny na vlasy pro ženy i muže

Možná už máte za sebou pokusy s přípravky, které obsahují klasické vitamíny skupiny B, vitamín A, C, E a případně i methionin. Pokud si hlídáte i samotný obsah jednotlivých vitamínů v denní dávce, určitě děláte správě. Ale když hledáte další informace, evidentně nemáte pocit, že byste viděli závratné změny.

Vlasy jsou z 90 % tvořeny keratinem, což je základní stavební bílkovina.  Právě keratin je zodpovědný za kvalitu, růst a pevnost vlasů, ale i nehtů.

Tento článek vznikl, aby pomohl lidem, které trápí kvalita jejich vlasů a přejí si vyzkoušet osvědčený způsob, jak se takového trápení zbavit.

Keranat™ je patentovaný, vysoce účinný doplněk stravy, který působí přímo na vlasovou cibulku (kořínek):

 • Posílením kořínku se zvýší růst nových vlasů.
 • Zdravý silný kořínek produkuje zdravý silný lesklý vlas (vlasy se nelámou a netřepí).
 • Posílením kořínku se zmírní i vypadávání vlasů – lůžko vlas udrží.
 • Zdravý kořínek tvoří dostatek pigmentu a vlasy nešediví.
 • Zdravá pokožka hlavy nemá sklony ke svědění, tvorbě lupů a seborey – jevy, které padání vlasů podporují.

Keranat™ má klinickými studiemi potvrzené výsledky a je vhodný pro ženy i muže.

Princip fungování doplňku stravy na vlasy – Keranat™

Keranat™ je vytvořen ze směsi různých rostlinných extraktů – prosa, slunečnice, pšenice a rozmarýnu.   Jedná se o 100% přírodní patentované nutraceutikum bohaté na triterpenoidy a fytosteroly (organické proso Miliacine™). Tyto látky jsou zapouzdřené patentovaným procesem polárními lipidy, fosfolipidy, sfingolipy rostlinného původu (Lipowheat™) a ceramidy.

Zmíněné složky důležitou biologickou roli ve struktuře pokožky a vlasů:

 • Zvyšují proudění krve ve vlasové pokožce a zásobování kůže potřebnými živinami.
 • Miliacin podporuje rychlou tvorbu nových buněk, tzn. silné aktivní vlasové kořínky.
 • Ceramidy udržují pokožku hlavy zdravou a hydratovanou. Mají vliv i na lesklý povrch vlasu.

Anatomie vlasů – struktura vlasu

Protože je padání vlasů a plešatění součástí životů mnoha z nás, řekneme si ve zkratce, z čeho se vlas skládá a jaký je jeho životní cyklus.

Základním rozdělením vlasu je:

 • na část vlasu, která je pod kůží (vlasový folikul neboli kořínek) a
 • část vlasu, kterou klasicky vidíme – stvol.

Jak vlas funguje?

 • Vlas se rodí z vlasového folikulu, konkrétněji z v něm uložené vlasové cibulky.
 • Cibulka se skládá z keratinocitů a tvoří keratin.
 • Vlasový folikul je napojený na cévní systém – dodavatele vitamínů a minerálů.
 • Zázemí a určitý motor vlasu tvoří dermální papila.
 • Ta se skládá z fibroblastů, které tvoří kolagen. Stará se také o „buněčný pořádek“ ve folikulu.

Viditelný stvol vlasu je tvořen převážně keratinem a má tři vrstvy.

 • Samotný střed vlasu tvoří dřeň (medulla),
 • prostřední vrstva je kůra z vláken keratinu (kortex) a
 • nejsvrchnější vrstva jsou vlasové šupinky (kutikula). Tyto šupinky by v ideálním případě měly bránit vlas před vnikem škodlivých látek. Podobně jako tašky na střeše. Spojovací hmotou šupinek jsou ceramidy. Je to také vrstva, o kterou se staráme vlasovou kosmetikou.
Anatomie vlasu, struktura vlasu

Vlasový cyklus – zdravý růst vlasů

Abychom porozuměli mechanismu působení Keranat™, musíme pochopit, jak probíhá vlasový cyklus.

Vlasový cyklus se skládá ze 4 stádií.

 1. Vlas roste v anagenní fázi. Ve vlasové cibulce se rozmnoží buňky a vzniká nový vlas, který je spojený s vlasovou cibulkou. Můžete pozorovat tzv. baby vlásky, které postupně sílí díky rostoucímu množství keratinu. Tato růstová fáze trvá 2 až 5 let. Dlouhovláskám růstová fáze trvá i déle než 6 let. Běžně máme v této fázi asi 80-90 % všech vlasů.
 2. Vlas dosáhl svého maxima a odpojuje se od cibulky. Stále zůstává usazený v kůži, ale už nemá dostatečnou výživu. Tato fáze, zvaná katagenní (přechodná), trvá 2 týdny až měsíc a máme v ní asi 1 % vlasů.
 3. Třetí fáze se nazývá telogenní. Vlasový folikul odpočívá, regeneruje a chystá se na tvorbu nového vlasu. Původní již „odstavený“ vlas se chystá na vypadnutí. V takovém stavu vlas vydrží asi 2-4 měsíce a zdravý člověk má těchto vlasů 8-15 %.
 4. Finální exogenní fází je samotné vypadnutí vlasu. Někdy se jí také říká brzká anagenní fáze, protože zatímco starý vlas vypadává, nový už se klube na svět. Tedy v tom ideálním případě. Běžně nám denně vypadne kolem 50 vlasů. Dříve se zmiňovalo až 100 vlasů.
Fáze růstu vlasu - životní cyklus vlasu, vitamíny na vlasy Collamedic Hair Care Keranat

Důvody řídnutí vlasů – jak zastavit padání vlasů a plešatost u žen

Životní cyklus vlasu má ovšem určité potřeby, které může narušit např. hormonální nerovnováha. Při androgenní alopecii mužský hormon zapříčiní (ano i u žen), že se vlasový folikul začne zmenšovat. Růstová etapa se zkracuje a maličký vysílený folikul spíše odpočívá. Další původní vlasy padají a nové nedorůstají. Případně dorůstají, ale slabounké. Navíc nejsou v pokožce dostatečně hluboko a pevně ukotvené a snadno vypadnou. V konečné fázi je folikul malý natolik, že vlas nevyroste vůbec.

Schéma vypadávání vlasů - zastavení růstu vlasů
Vypadávání vlasů je estetickým problémem, ale s velkým dopadem na psychiku postižených osob. Plešatění může mít vliv na vnímanou kvalitu života. Má dopad na sebevědomí a s tím souvisí i dosahování osobních výzev.

Zmenšení vlasového folikulu má na svědomí látka dihydrotestosteron (DHT), která vzniká z testosteronu a nachází se v mazových žlázách vlasů. Pokud máte vysokou hladinu testosteronu, pravděpodobně s úbytkem vlasů začnete dřív nebo později bojovat.

 • Existují léky, které hladinu testosteronu regulují, ale doporučujeme nastudovat si s čím vším testosteron souvisí a jaký celkový dopad taková léčba může mít.
 • Existují doplňky stravy, které obsahují vitamíny a minerály, ale nepovzbuzují vlasový folikul k množení buněk a tvorbě vlasu.
 • A pak existuje doplněk stravy Collamedic Hair Care s nosnou složkou Keranat™, která má klinicky prokázaný účinek na revitalizaci vlasového lůžka s efektem na posílení vlasů a omezení jejich padání. Je to inovativní a efektivní řešení pro osoby, které hledají přirozené způsoby, jak bojovat se ztrátou vlasů.

Jak urychlí růst vlasů Collamedic Hair Care Keranat™

Laicky: Buňky se začnou rychleji množit a stimulují růst vlasu.
Odborně: Lipidy prosa zapouzdřené polárními lipidy umožňují, aby se Keranat™ rychle vstřebal ve střevě, účinně se dostal do dermální papily a stimuloval tak růstové faktory k větší aktivitě. Telogenní fáze je omezena, vlasy tolik nepadají.

Collamedic Hair Care Keranat - vitaminy na vlasy - mechanismus působení na růst vlasů

Nejedná se pouze o teorii – s Keranat™ látkou byla provedena 12týdenní klinická studie s 65 dobrovolníky s průměrným věkem 37 let. Jedna skupina dobrovolníků užívala látku Keranat™ 300 mg denně, druhá skupina dostávala pouze placebo.

Collamedic Hair Care Keranat™ – ověření strategie proti vypadávání vlasů

Jakmile Keranat™ vstoupí do vlasové cibulky, stimuluje množení vlasových buněk až o 140 %, což vede k mnohem rychlejšímu růstu vlasů a mnohem menšímu vypadávání vlasů.

Keranat™ navíc zvyšuje tloušťku kolagenové vrstvy kolem vlasové cibulky o 20 %. Silnější kolagenová vrstva znamená silnější vlasový kořínek. Silný vlasový kořínek zabrání vypadávání vlasů při pravidelném ošetřování, jako je česání, mytí, sušení, barvení atd.

Jak podpořit růst vlasů vitamíny na vlasy

Collamedic Hair Care Keranat™ – vitamíny na vlasy recenze a klinické studie

Součástí klinické studie bylo i sebehodnocení jednotlivých účastníků.

 • 91 % osob zaznamenalo snížení vypadávání vlasů.
 • 75 % zaznamenalo zvýšení lesku vlasů.
 • 75 % zaznamenalo výrazné zlepšení hladkosti vlasů.
Vitamíny na vlasy recenze

Bylo zjištěno, že Keranat™ snižuje procento vlasů v telogenní fázi o 50 %. Výsledky ukázala metoda měření – fototrichogram po 3 měsících užívání 300 mg denně (tzn. 1 kapsle Collamedic Hair Care)

Collamedic Hair Care Keranat - zpomalení padání vlasů o 50 %

Fototrichogram je neinvazivní technika, která umožňuje in vivo studium cyklu růstu vlasů. Může být použit k pochopení rychlosti růstu vlasů, velikosti vláken, frekvence vlasových folikulů v telogenní fázi a kvantifikaci vlasů.

 

 1. U jednoho z analyzovaných dobrovolníků se ztráta vlasů snížila o 65 % po 12 týdnech léčby 300 mg Keranat™ denně.
Jak zastavit padání vlasů - výsledky klinické studie Keranat, Collamedic Hair Care

Zdroj obrázku: Iberoquímica magistral

 1. U dalšího analyzovaného dobrovolníka se ztráta vlasů po 12 týdnech léčby Keranat™ snížila o 45 %:
Jak zastavit vypadávání vlasů - výsledky klinické studie 2 Vitamíny na vlasy Collamedic Hair Care Keranat

Zdroj obrázku a informací: Iberoquímica magistral

taVeškeré informace zde uvedené je možné dohledat v produktových materiálech Keranat™ a realizovaných klinických studiích:

Collamedic Hair Care Keranat™ – dávkování a užívání

Na základě studií klinické účinnosti a bezpečnosti je doporučená dávka Keranat™ 1 kapsle denně (300 mg) – po hlavním jídle. Klinické účinky jsou obecně relevantní od 6. a 12. týdne (3 měsíců) nepřetržitého užívání.
Složení Collamedic Hair Care: Patentovaná látka Keranat™, vitamín B6, Biotin, Zinek – konkrétně viz detail produktu ZDE.

Vitamíny proti padání vlasů v těhotenství, po porodu a při kojení

Keranat™ obsahuje látky extrahované z potravinových složek, takže je bezpečný pro těhotné a kojící ženy.