Jak na lámavé nehty? Kolagen pomáhá i proti třepení a záděrám

od

Překvapil vás někdy pohled na ruce krásně oblečené ženy s dokonalým make-upem i střihem? Pokud se o ruce dostatečně nestaráte od cca 30 let, tak na vás nekompromisně prozradí věk i zdravotní kondici. Jak? Pokožka rukou stárne předčasně a kvalita nehtů o vaší kondici mnohé vypoví.

Co to jsou nehty a z čeho jsou tvořené?

Nehet je rohovinová ploténka, která vyrůstá z nehtového matrix. Skládá se z několika vrstev keratinu, který se neolupuje. Jak se rodí nové nehtové buňky, tak se celý nehet posouvá z matrix směrem ke špičkám prstů. Nehtové lůžko je to, co vidíme pod prosvítajícím nehtem. Kolem nehtu dorůstá ochranná kůžička (kutikula).

Kdy jsou nehty silné? Když jsou keratinové vrstvy, jimiž je nehet tvořený, dostatečně pevné. Aby to tak bylo, musí nehet dostat veškeré živiny a sílu už na začátku – tedy v nehtovém matrix.

Z tohoto důvodu vidíme někdy vady na nehtech po těžké nemoci až s odstupem času. Až se poškozená struktura nehtu objeví na úrovní nehtového lůžka.

Co pomáhá na měkké nehty? Je potřeba je zpevnit, ale jak?

Jak už jsme naznačili, tak kvalita nehtů, vlasů a kůže se odvíjí od životosprávy. Vyvážený jídelníček plný vitamínů, bílkovin, kvalitních surovin je skvělým stavebním materiálem pro přirozenou krásu.

Ale abychom byli konkrétní, toto jsou vitamíny, které nesmí chybět v jídelníčku ženy, která touží pro krásných nehtech:

  • Vitamíny skupiny B (hlavně Biotin – vitamín B7),
  • Vitamín C,
  • Vitamín E,
  • Minerály – železo, hořčík a zinek,
  • Omega-3 mastné kyseliny.

Kolagen a nehty

Mezi vyjmenovanými látkami chyběl kolagen? Nechyběl, pouze jsme to vzali oklikou. Kolagen je přírodní bílkovina, která je základním stavebním kamenem keratinu. Bílkoviny by měly tvořit cca 30 % z denního energetického příjmu.

Kolagen tvoří až 80 % lidské kůže, můžeme ho tedy označit za nejdůležitější bílkovinu lidského těla. Kdo Collamedic zná, tak už ví, že kolagen zajišťuje pevnost a pružnost kůže (kolagen typu 1 a 3). Kolagen typu 2 najdeme v kloubních chrupavkách.

Pokud má kůže dostatek kolagenu, je pevná a pružná a schopná nehtovému lůžku dodávat všechny potřebné živiny a stavební látky pro zdravý pevný nehet. Pozitivní efekt kolagenu na nehty dokládají i klinické studie.

Testovaný vzorek osob, který kolagen (2500 g denně) užíval celkem 24 týdnů zaznamenal:

  • Zrychlení růstu nehtů o 12 %
  • Snížení frekvence lámavosti nehtů o 42 %
  • 64 % testovaných zaznamenalo snížení křehkosti nehtů
  • 88 % testovaných si chválilo změny k lepšímu ještě měsíc po ukončení klinické studie.
  • 80 % testovaných souhlasilo s tím, že užívání kolagenu zlepšilo vzhled jejich nehtů

Přemýšlíte o tom, jestli máte v současné situaci kolagenu dostatek? Přečtěte si článek, který se tímto tématem zabývá.

Jaký kolagen je nejlepší na nehty?

Při výběru kolagenu se nenechte zmást marketingovými triky. S orientací mezi výrobky vám pomůže jednoduše selský rozum. Co při výběru kolagenu hodnotit?

Zdroj kolagenu Mořský kolagen je 1,5 x vstřebatelnější než jiné druhy kolagenu. Tělo ho tedy ideálně využije a nevyloučí.
Původ ryb Ryby z chovných sádek vyrostly ve stísněném prostoru za použití antibiotik pro co největší výnosnost. Lepší kolagen bude z divokých otevřených vod čisté přírody.
Způsob přípravy kolagenu Kolagenní peptidy získané hydrolýzou za studena jsou štěpené na krátké řetězce a pro tělo je jejich využití zcela přirozené.
Složení Je na vás, zda chcete s čistou bílkovinou přijímat i barviva a dochucovadla, nebo si nápoj připravíte doma třeba s pomerančovou šťávou.
Poměr cena/množství Sami si spočítejte, kolik vás stojí 5000 mg mořského kolagenu na den od různých výrobců.

Pokud nemáte na tuto analýzu trhu čas, můžete si být jistí, že Collamedic kolagen všechny kritéria splňuje v tom nejvyšším možném měřítku a efekt na nehtech poznáte nejpozději za 4-6 týdnů.

Tipy na nehty

Třepení nehtů – nejlepší vitamíny na nehty

Třepení nehtů může být způsobeno nedostatkem určitých vitamínů a minerálů. Zejména vitamín A, který je nezbytný pro produkci keratinu, hlavního proteinu v nehtech, a biotin (vitamín B7), který podporuje zdravý růst nehtů, hrají klíčovou roli v prevenci třepení. Dále je důležitý vitamín C, který podporuje produkci kolagenu, a vitamín E, který zlepšuje krevní oběh v nehtovém lůžku. Pro zdravé nehty je také nezbytný dostatečný příjem železa, zinku a vápníku. Doporučuje se konzumovat vyváženou stravu bohatou na tyto vitamíny a minerály, aby byly nehty pevné a zdravé.

Křehké a lámavé nehty – co s tím?

Pokud máte nehty hladké, nehtová lůžka jemně růžová a okolí nehtů je bez záděr, máte napůl vyhráno. Lámání a třepení nehtů bude nejspíš způsobené nevhodnou délkou nehtů v kombinaci s pracemi, které rukama vykonáváte. Ani nehty nejsou nesmrtelné.

Ale pokud jsou nehty výrazně křehké, suché, mají bílé flíčky (kvetou), vidíte rýhy nebo hrbolky, něco není v pořádku. Většinou takové nehty navíc doprovází i nemocná kůže, záděry a trhliny. Pokud si kůži kolem nehtů úmyslně ničíte sami v rámci zlozvyku, pokuste se s tím hned přestat.

Třepení nehtů příčiny, rozdvojený nehet, odlupování vrchní vrstvy nehtu

Keratin, kterým je nehet tvořený se zpravidla nijak neštěpí. Nehty nemají vrstvy a pokud k tomu dochází, došlo k podvyživení nehtu už v rámci jeho zrození. Kolagen, který obsahuje důležité aminokyseliny, může být v takové případě první pomocí, jak se tohoto neduhu zbavit.

Kolagen máme samozřejmě i přirozeně ve stravě, ale pokud se nehty štěpí a lámou je čas se zamyslet nad vhodnými doplňky stravy.

Zkušenost zákaznice Lenky Králové:

„Užívám třetí týden, pleť je pevnější a vypnutější, malé vrásky mizí a i hlubší vrásky se mi zdají jemnější.
Úplně nejdříve jsem zaznamenala účinek na nehtech a vlasech, jsou pevnější.
Budu objednávat další balení. Za mě účinné 🙂😉

Lámavé nehty na nohou – co chybí a co s nimi? (podélné rýhy – praskání nehtů po délce)

Nehty na nohou mají samozřejmě stejný princip růstu jako nehty na rukou. Ale zcela jiné podmínky pro růst. Na nohou pedikérky a dermatologové často řeší plísně, bakterie, houby a jiné choroby. Ty bývají zpravidla způsobené nevhodnou obuví, ponožkami nebo nákazou třeba z bazénu. Pokud je nehet nemocný, nic než vhodná lékařsky doporučená léčba, vám nepomůže.

Pokud na nehtech na nohou vidíte rýhy, může se jednat o projev vážnějšího onemocnění. V následující tabulce se podívejte, s čím by neduhy vašich nehtů mohly souviset.

Projev Nemoc Projev Nemoc
Nehty přestaly růst zápal plic Zvlněné nehty lupénka, kožní onemocnění, artritida postihující klouby
Křehké nehty štítná žláza Nehty oddělující se od lůžka štítná žláza
Zažloutlé nehty žloutenka, houbovitá infekce Bílé vodorovné pruhy otrava arzenikem
Zašedlé nehty nedostatek železa Černé linky poranění, rakovina kůže
Hnědé, černé nehty melanom, neboli rakovina kůže Matné a zdeformované nehty kožní onemocnění, nedostatek minerálů a vitamínů, poruchy trávení, špatné prokrvování, alergie
Svislé červené čáry malé krvácení pod nehtem, můžou značit problémy se srdcem Bílé skvrny nedostatek zinku, starší úraz
Široké vypouklé nehty plicní choroby Bílé skvrny s tmavými okraji žloutenka
Svislé drážky špatná funkce zažívacího traktu Tečkovité dírky lupénka
Vodorovné drážky tyfus, spála Namodralé nehty Nedostatečné okysličení, problémy s plícemi

Křehké lámavé a třepící se nehty v těhotenství – je vhodný kolagen?

Těhotenství je spojené s hormonální horskou dráhou. Někdo se pochvaluje, že se mu přestaly mastit vlasy, zlepšilo se akné a nehty jsou pevné a krásně dorůstají. Někdo ovšem dostal nadělený zcela opačný jev a miminko mamince tzv. bere krásu. Ničeho se neděste. Asi 6 měsíců po porodu se tělo vrátí zase do normálu a potíže s křehkými nehty opět zmizí.

A k otázce, zda je kolagen vhodné užívat v těhotenství si můžete přečíst samostatný článek.

Nehty a záděry a suchá kůže

Pokud máte kolem nehtů záděry a suchou kůži, značí to dehydrataci. Možná si nehty často lakujete, nebo používáte chemii (třeba úklidovou), která je pro pokožku příliš agresivní.

Co se laků týká, buďte obezřetné. Chemie vám totiž nejen poškodí nehet, ale proniká i do těla. Vyhněte se zejména trifenylfossfátu (TPHP), formaldehydu, toulenu, terfenylu i dibutyl-ftalátu. Určitě nepoužívejte laky s prošlou trvanlivostí.

Druhou stránkou lakování nehtů jsou nevhodné odlakovače. Roztřepeným lámavým nehtům se můžete vyhnout, pokud se vyhnete nesprávnému odlakovači. Nejhorší jsou ty s obsahem acetonu nebo formaldehydu.

Co dělat pro zdravé nehty – Co jíst pro pevné nehty?

Pokud vás trápí žluté skvrny a štěpení nehtů, pomůže vám mléko, mléčné výrobky a vajíčka. Obsahují zinek, vápník, vitamín A, B12 a H. Pomocí luštěnin, máku a ovesných vloček můžete dodat křemík. Díky červenému masu a tmavé listové zelenině zase navýšíte železo. Ke svačině chroupejte oříšky (selen). K večeři si dejte rybu (vitamín D). A do sklepa si zajděte pro kysané zelí – kartáč střech, skvělé pro detoxikaci organismu.

Záděry jsou nehezké a často i bolavé. Dělejte si ovocné saláty s kiwi, citrusy a jahodami. Nebo si pochutnejte na listové zelenině. Doplníte tak velmi prospěšný vitamín C (který při nákupu kolagenu Collamedic dáváme zdarma – víme totiž proč. Chceme pro vás ten nejlepší efekt).

Velmi důležitý je i poměr kvalitních bílkovin ve vaší stravě. Stejně tak nenasycených mastných kyselin – omega 3.

Protivné kousání nehtů – Jak si přestat kousat nehty

Okousané, nemocné nehty s oloupaným lakem nikdy neudělají dobrý dojem. Je přirozené, že nejen každá upravená žena pečlivě dbá na jejich kvalitu.

Neurotický návyk kousání nehtů si do dospělosti bereme nejčastěji v dětství. Vzniknout může také při extrémně stresovém období. Kousání nehtů mohou zabránit umělé nehty, u dětí například potření chilli papričkou. V lékárně je možné koupit speciální laky na nehty, které mají velmi hořkou chuť.