Kolagen na pleť a na klouby? Ano! A dalších 5 situací, kdy kolagen usnadňuje lékařům péči o pacienty

od

Kolagen tvoří až třetinu bílkovin v lidském těle. Proto není divu, že hraje velkou roli i v oblasti medicíny. Navýšení hladiny kolagenu může pomoci od srovnání podvýživy až po hojení popálenin. V současné době se v otázce kolagenu zmiňují hlavně vrásky a klouby, ale seznam přínosů kolagenu na naše zdraví je mnohem delší. 

1. Kolagen na pleť a pro kosti v případě podvýživy – jak může v léčbě pomoci?

Napadlo by vás, že v naší zemi může někdo trpět na podvýživu? Ano, je to tak – i při dostatku jídla může dojít k podvýživě vlivem nesprávné skladby jídelníčku. Podvýživa neznamená vždy nedostatek podkožního tuku. Stačí, že nemáme dostatek konkrétních stavebních látek, vitamínů a minerálů a tělo je pro zajištění běžného fungování nucené brát tyto látky např. z vlastních kostí.

Tento proces je jako dostat těžký pracovní úkol ve chvíli, kdy už se balíte k odchodu z práce. Tělo ustává v regeneraci, snaží se přežít a produkce kolagenu se zpomaluje. Nemáme dostatek „paliva“ pro zajištění zdravého biologického fungování těla.

Jak tento kolotoč zastavit? Lékař může mimo jiné doporučit i kolagenové proteinové doplňky stravy. Ty urychlí celkovou regeneraci těla a tato dieta pomůže pacientovi zase zdravě žít.

2. Kolagen doplněk stravy a tekutý kolagen pro urychlení hojení ran

Už zmíněná podvýživa nebo třeba oslabení organismu vlivem nemoci či operace zpomaluje schopnost těla znovu zesílit.  Když je produkce kolagenu zpomalena kvůli nedostatku živin nebo zvýšenému stresu v těle, může např. hojení ran trvat déle než obvykle. V takovém případě může vnitřní užívání nebo vnější aplikace kolagenu tělu opravdu efektivně pomoci. Příjem kolagenu v podobě kolagen drinku může podpořit tvorbu nových buněk a nárůst počtu kolagenních vláken v poraněné oblasti. A nemusí to být vyloženě zranění – kolagen pomáhá i v případě hojení ran a jizev po akné.

Medicína eviduje úspěch při obnově poškozených tkání i v používání tzn. kolagenových obvazů. Ty přitahují nové kožní buňky (fibroblasty) do poraněné oblasti a podporují růst tkáně. Kolagenové obvazy je možné použít i v případě lehčích popálenin.

3. Kolagen na pleť po kosmetických operacích (operace očních víček a jiné)

Pooperační léčba kolagenovým proteinem je běžná zvláště u kosmetických operací. Kolagen zvyšuje produkci fibroblastů a právě tím může pomoci hojit chirurgické rány. Zavedení kolagenu do stravy tak může urychlit pooperační zotavení a současně podporovat mladistvě vypadající pokožku.

4. Kolagenové vlákno lze použít i jako stehy na rány

Kolagenové vlákno umožní zpevnit ránu po chirurgickém zákroku bez toho, aby bylo nutné následně podstoupit tzv. „tahání stehů“.  Takové kolagenové vlákno se získává ze šlach dobytka. Následně projde chemickým ošetřením a testy, aby vyhovovalo medicínským standardům. Protože se jedná o přírodní materiál, časem se rozpustí. Takže jakmile tělo zahojí narušenou kůži, není třeba se vracet do nemocnice k odstranění stehů.

5. Kolagen na vrásky aneb kolagenové injekce jako dermální výplně

V minulosti se dermální výplně řešily hlavně formou botoxu. Nejčastěji se botox používá v oblasti čela a okolí očí. Botox jako takový „zmrazí sval“ a díky omezené mimice se vrásky vyhladí a neprohlubují. Dermální výplně v podobě kyseliny hyaluronové nebo kolagenu oblasti vpichu dodávají plnost. Vráska již není hluboká a proto je i méně viditelná.

Dermální výplně mohou obsahovat i kyselinu polymléčnou (PLA), která dlouhodobě stimuluje přirozenou regeneraci a tím i zvyšuje produkci kolagenu. Takové omlazení pleti může přetrvat až 2 roky.

Zkušenost zákaznice Trilianka:

„❤️ Já kolagen drink používám už rok a půl, udělala jsem asi dvě přestávky, kdy se mi zas objevily takový ty drobný vrásky na cele, takže moc dobře vím, proč ho beru. Navíc je pak pleť taková mladší, hezčí.😍“

6. Kolagen na klouby – může být účinnou formou léčebné nutriční terapie

Nutriční terapie je řešení zdravotních problémů pomocí úpravy stravy. Běžně se používá třeba k léčbě cukrovky, prvotních příznaků srdečního onemocnění nebo artritidy.

Kolagenové doplňky jsou zpravidla to první, co lékaři pacientům s bolestivými klouby doporučují. Tyto doplňky ovšem musí obsahovat správný typ kolagenu, který se místo kůže (typ I a III) usadí v oblasti kloubů (typ II). Přidání kolagenu typu II do stravy poskytuje tělu živiny, které jsou potřebné k nasměrování více aminokyselin vytvářejících bílkoviny do problémových oblastí, jako jsou klouby.

Kolagen obsahuje 19 různých aminokyselin s vysokou koncentrací prolinu, hydroxyprolinu a glycinu. Právě kombinace těchto tří aminokyselin pomáhá zvýšit produkci fibroblastů a syntézu bílkovin v našich kloubech. Kombinace aminokyselin pomáhá budovat chrupavku v kloubní struktuře, aby poskytovala tlumení, pohodlí a zvýšenou pohyblivost v kloubech.

7. Kolagen po extrakci zubu (vytržení zubu)

Zopakuji informaci, že kolagen se často používá, aby pomohl našemu tělu zotavit se. Kolagen pomáhá tkáním růst díky rychlejšímu množení buněk. V zubních ordinacích mohou kolagenové „zátky“ vyplnit dutinu, kde býval zub. Kolagen v takové ráně pomáhá zastavit krvácení a současně pomáhá uzavření rány tím, že se cévky efektivně propojí a tkáň rychle doroste. Kolagen drží ránu „uzavřenou“ a předchází tak infekci. Navíc kolagen brání vzniku tzv. nežádoucí tkáně (hypergranulační tkáň), která by z ranky vyčnívala a bylo by nutné ji zase odstranit.

Přírodní kolagen – recenze využití v medicíně

Naše tělo má úžasnou přirozenou léčivou schopnost. Ať už se jedná o regeneraci tkání nebo pooperační zotavení obecně. V každém případě kolagen hojení urychluje. Zatímco kolagen produkujeme přirozeně, kolem 25. roku se naše produkce kolagenu drasticky zpomaluje. A to je důvod, proč se starší tělo regeneruje pomaleji a hůř.

Pro začlenění kolagenu do stravy můžete využít přírodní mořský kolagen Collamedic. Tento hydrolyzovaný kolagenový protein je pro vaše tělo snadno vstřebatelný a stravitelný (až 1,5 krát lépe než kolagen z jiných zdrojů) – vaše tělo tak denně získá dávku „síly z mládí“.

Collamedic akční sada kolagen drink s dárkem